Bilety są dostępne w kasie kina oraz online w cenie 15 zł.
Kino nie przyjmuje rezerwacji.
Warszawskie kino Kultura zaprasza na Przegląd Filmów Studia Munka, który odbędzie się w dniach 3-7 marca. To doskonała okazja, by poznać młode polskie kino i porozmawiać z jego twórcami. W programie znalazły się pełnometrażowe debiuty fabularne oraz krótkie fabuły, dokumenty i animacje. Wśród nich m.in. przedpremierowy pokaz „Skrzyżowania” z Janem Englertem oraz seanse nagradzanych obrazów „Tyle co nic”, „Gorzko” i „Moja siostra”.
Świętujące w ubiegłym roku 16-lecie istnienia, działające w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich Studio Munka to wiodący producent debiutów pełnometrażowych oraz krótkich fabuł, dokumentów i animacji. Nazywane kuźnią talentów polskiego kina Studio co roku daje szansę zaistnienia reżyserkom i reżyserom, którzy nie boją się sięgać po ważne tematy społeczne i egzystencjalne, eksperymentować z formą i poszukiwać własnego języka filmowego. Wszystkie te elementy to składowe filmów, które znalazły się w programie pierwszego Przeglądu Filmów Studia Munka w warszawskim kinie Kultura.
Otwarcie pełne emocji
Przegląd rozpocznie się 3 marca o 17.00 projekcją filmu „Horror Story” Adriana Apanela. To przewrotna komedia o wchodzeniu w dorosłość, w której poszukujący pracy student marketingu zderza się ze światem wielkich korporacji i mierzy z ekscentrycznymi postaciami, wprowadzającymi do jego życia mieszankę horroru i komedii. Ubrana w zabawną formę refleksja nad współczesnością pokazuje jak chaos może stać się początkiem nowego etapu życia.
Wieczór uświetni prapremierowy pokaz zrealizowanego z udziałem Jana Englerta filmu „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków. Prezentowany o godz. 20.00 obraz to jeden z najważniejszych tytułów nadchodzącego sezonu, laureat nagrody Młodego Jury FIPRESCI ubiegłorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Historia emerytowanego ordynatora szpitala, którego życie wywraca się do góry nogami po tragicznym wypadku, to opowieść o trudnych wyborach, rodzinnych relacjach i tajemnicach, które niespodziewanie wychodzą na jaw.
Miłość w różnych odsłonach
5 marca o godz. 17.00 widzowie zobaczą zestaw krótkich metraży, który otwiera nagradzany na świecie dokument Marii Wider „Starsza pani szuka” – historia Krystyny, energicznej siedemdziesięciodwulatki, która postanawia znaleźć miłość poprzez ogłoszenia matrymonialne. Obraz jest wzruszającą i jednocześnie zabawną opowieścią o poszukiwaniu szczęścia w późnym wieku. O szczęściu i uczuciach traktuje także „Szalona miłość” Martyny Peszko, opowiadająca o parze aktorów z zespołem Downa, którzy chcą się pobrać, mimo sprzeciwu rodziny i przyjaciół. To poruszająca historia o odwadze, akceptacji i prawie do miłości bez względu na społeczne stereotypy.
Następnie publiczność będzie mogła zobaczyć animację „MoMo i LuLu” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi – mającą formę podwodnego baletu opowieść o miłości dwóch morskich istot. Ta stworzona z pomocą plasteliny poetycka miniatura mówi o uczuciu, które łączy, choć wydaje się niemożliwe.
Ostatnią propozycją z tego zestawu jest „Moja siostra” Mariusza Rusińskiego – najczęściej nagradzany w ubiegłym roku polski dokument krótkometrażowy. To osobista opowieść reżysera o jego siostrze - nastolatce zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków. Film Mariusza Rusińskiego jest nie tylko historią próby wyjścia z nałogu, ale także głęboką analizą wpływu relacji rodzinnych na życie jednostki.
Z kolei wieczorny seans o 20:00 rozpocznie krótkometrażowa „Radość życia” Szymona Waćkowskiego – opowieść o młodej parze, która podczas weekendu w parku rozrywki musi zmierzyć się z niełatwą prawdą o swoim związku. Widzowie będą mogli zobaczyć także „Królowe” Sary Bustamante-Drozdek – historię Magdy – samotnej matki, która podejmuje trudne wybory dotyczące przyszłości. To opowieść o macierzyństwie, przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi. Ostatnim filmem tego dnia będzie nagrodzone między innymi w styczniu, na 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Premiers Plans d'Angers we Francji „Gorzko” Marcina Kluczykowskiego - historia pary gejów przez lata ukrywających swój związek, którzy, zaproszeni na ślub znajomych, są zmuszeni skonfrontować się z własną codziennością. Obraz jest poruszającą opowieścią o miłości, akceptacji i przełamywaniu własnych lęków.
Bunt, honor, ekologia
6 marca czwartkowe pokazy rozpocznie o godz. 17.00 projekcja animacji „Meduzy” Aleksandry Szmidy. To osadzona w świecie kolorowych reklam i krzyczących afiszy opowieść o dwóch kobietach, które napadają na bank, a następnie umykają policyjnej pogoni. Film stanowić może punkt wyjścia do dyskusji o konsumpcjonizmie i przedmiotowym traktowaniu kobiet. W tym zestawie znalazł się także pełnometrażowy debiut Agnieszki Elbanowskiej – komedia „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” - ironiczne spojrzenie na przepełniony testosteronem świat mężczyzn szukających potwierdzenia swojej wartości w grupie paramilitarnej, a zarazem refleksja na temat dorastania i wychowania.
Wieczorem, o 20:00, na ekranie kina Kultura zagoszczą kolejne krótkie fabuły. „Nagie oko” Heleny Oborskiej to studium ludzkich pragnień i granic między fantazją a rzeczywistością - opowieść o samotnej pokojówce, która marzy o romansie niczym z telenoweli. „Dom lalki” Magdy Matwijow porusza natomiast temat siostrzanej relacji, a także życiowych kompromisów i tajemnic, które skrywamy nawet przed najbliższymi. Ostatnia z propozycji to „Wolna krowa” Marka Głuszczaka – historia o ekologii, nastoletnim buncie, poszukiwaniu wolności i relacji między matką a córką, w które wcielają się Gabriela Muskała i Pola Król.
Deskorolka, braterstwo i prawdziwy obraz polskiej wsi
Ostatniego dnia Przeglądu, w piątek 7 marca o godz. 17:00 widzowie zobaczą „Braty” Marcina Filipowicza – historię dwójki nastolatków, którzy po stracie matki muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością. To opowieść o dorastaniu, odpowiedzialności, poszukiwaniu własnej tożsamości i trudnych relacjach rodzinnych. Następnie o 19:00 odbędzie się pokaz „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego – jednego z najgłośniejszych polskich debiutów ostatnich lat. Film opowiada o rolniku, który staje na czele protestów przeciwko lokalnemu politykowi, wplątując się w kryminalną intrygę. Określany mianem współczesnego westernu o ostatnim sprawiedliwym, zbudowany na charyzmatycznej kreacji Artura Paczesnego obraz jest laureatem 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orła 2024 w kategorii Odkrycie Roku oraz licznych innych festiwali w Polsce i na świecie.
Przegląd, który warto zobaczyć
Przegląd Filmów Studia Munka to nie tylko okazja do zobaczenia najnowszych polskich produkcji, ale także możliwość uczestniczenia w spotkaniach i dyskusjach z twórcami i aktorami. To wydarzenie, które pokazuje, że kino może być zarówno rozrywką, jak i narzędziem do opowiadania o ważnych społecznych i emocjonalnych problemach. Warto zarezerwować czas od 3 do 7 marca i wybrać się do Kina Kultura, by doświadczyć tych wyjątkowych opowieści.
Prezentowane w ramach Przeglądu Filmów Studia Munka obrazy zrealizowane zostały w ramach skierowanych do młodych twórców programów Debiut Pełnometrażowy, Sześćdziesiąt Minut, Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, finansowanych ze środków SFP i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem produkcji wybranych filmów były CANAL+ Polska i TVN Warner Bros. Discovery.3 marca (poniedziałek)
17.00
„Horror Story” reż. Adrian Apanel, 2023, 105min
Przewrotna komedia o wchodzeniu w dorosłość, pełna ekscentrycznych postaci, które wprowadzają w życie głównego bohatera chaotyczną mieszankę horroru i komedii, burząc jego dotychczasowy świat.
20:00
„Skrzyżowanie” reż. Dominika Montean-Pańków, 2024, 99min
Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka, kiedy dochodzi do dramatycznego wypadku drogowego. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej „złotej jesieni życia” staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Ponadto w życiu Tadeusza pojawi się kobieta, pod której wpływem ten zacznie podejmować zaskakujące decyzje. Z dnia na dzień atmosfera zaczyna się zagęszczać, emocje biorą górę, a przyszłość przestaje być tak pewna jak się wydawało.
UWAGA! Rozmowa z twórcą została odwołana!
5 marca (środa)
17.00
„Starsza pani szuka” reż. Maria Wider, 2023, 24min
Oczekuję pana w wieku emerytalnym, wolnego, bez obciążeń rodzinnych, finansowych i różnych uzależnień – tak zaczyna się ogłoszenie matrymonialne Krystyny – energicznej siedemdziesięciodwulatki, która szuka prawdziwej miłości. Najlepiej mężczyzny młodszego, żeby ją otworzył na nowe doznania. Życie bohaterki potoczyło się nie do końca tak, jak chciała, ale mimo przeciwności losu Krystyna jest gotowa na kolejny rozdział życia. Zaczyna się umawiać na randki, ale kontakt ze starszymi mężczyznami przynosi więcej rozczarowań niż satysfakcji. Kolejne nieudane spotkania zmuszają ją też do zastanowienia się, czy związek jest faktycznie tym, czego potrzebuje do szczęścia.
„Szalona miłość” reż. Martyna Peszko, 2024, 30min
Magda (36 l.) i Michał (40 l.) poznali się wiele lat temu na warsztatach teatralnych. Dziś zawodowo grają w słynnym Teatrze 21, stworzonym przez osoby z zespołem Downa. Są parą od kilku lat i chcą się pobrać, ale ich rodziny i przyjaciele nie mogą się z tym pogodzić.
„MoMo i LuLu” reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, 2023, 9min
Historia niemożliwej miłości dwóch maleńkich stworzeń opowiedziana za pomocą animacji plastelinowej. Wśród hipnotycznej morskiej toni płynie stado meduz. Jedna z nich odrywa się od grupy, by rozejrzeć się po otaczającym, pięknym, lecz groźnym świecie. Spotyka inne podwodne stworzenie przytwierdzone do dna. Na krótką chwilę spotykają się w tańcu, nie mogą się od siebie oderwać. Czy silne uczucie, które połączyło ich ze sobą, może przetrwać dłużej niż chwilę?
„Moja siostra” reż. Mariusz Rusiński, 2023, 30min
Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej sytuacji. Nie jest to jedynie opowieść o wychodzeniu z nałogu, lecz także o tym, jak wielki wpływ mają relacje w rodzinie na konkretne decyzje jej członków.
20.00
„Radość życia” reż. Szymon Waćkowski, 2022, 29min
Marta i Łukasz, młode małżeństwo z dwójką dzieci, planują spędzić weekend w wielkim parku rozrywki, w ramach wykupionego pakietu "Radość życia". Na miejscu bohaterka odkrywa, że jej mąż próbował popełnić samobójstwo w pokoju hotelowym. Mężczyzna przekonuje ją, by nie zmieniali planów i do końca dnia udawali przed dziećmi, że nic się nie stało. Marta, choć zgadza się, przez cały dzień przeprowadza własne śledztwo, by dowiedzieć się co skłoniło jej męża do tak dramatycznego kroku.
„Królowe” reż. Sara Bustamante -Drozdek, 2024, 27min
Magda wychowuje roczną córkę Hanię przy pomocy współlokatora Daniela. Kiedy między przyjaciółmi dochodzi do kłótni, Magda wraca do rodzinnego miasta, a rodzice swatają ją z licealną miłością. Młodych ludzi nadal coś łączy, ale reprezentują już zupełnie odmienne style życia. Magda staje przed wyborem, czy dać Andrzejowi szansę i zapewnić Hani stabilizację, czy wybrać trudniejszą ścieżkę, ale nauczyć córkę szczerości wobec siebie.
„Gorzko” reż. Marcin Kluczykowski, 2024, 29min
Henryk i Karol to para z wieloletnim stażem. Poza ścianami mieszkania mężczyźni udają jednak samotnych. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie, które zachwieje ich skrupulatnie ukrywaną codziennością.
6 marca (czwartek)
17.00
„Meduzy” reż. Aleksandra Szmida, 2023, 8min
W głośnym, kolorowym i obwieszonym reklamami mieście dwie milczące kobiety napadają na bank. Zdobywają pieniądze i udaje im się uciec przed policjantami. Gdy zapadnie noc, bohaterki rozpoczynają marsz, do którego dołączają kolejne kobiety.
„Chcesz pokoju szykuj się do wojny” reż. Agnieszka Elbanowska, 2024, 71min
Stanowiący zaprzeczenie żołnierskiej sprawności Tytus postanawia spróbować swoich sił w utworzonej przez ojca lokalnej grupie paramilitarnej. Jako niepoprawny optymista rusza do lasu z wiarą, że podoła czekającym go wyzwaniom. Nie spodziewa się jednak tego, że w trakcie rekrutacji spotka świetnie wyszkoloną dziewczynę, do której poczuje coś więcej i która ostatecznie okaże się podstawioną przez ojca agentką mającą na celu wspieranie go w realizacji żołnierskich zadań. Dzięki trudnym momentom, jakie przeżyje w trakcie dwudniowych leśnych manewrów, odnajdzie w sobie siłę, żeby w końcu zacząć działać.
20.00
„Nagie oko” reż. Helena Oborska, 2023, 28min
Samotna pokojówka podgląda gości hotelowych, chcąc wypełnić wewnętrzną pustkę. Jej pragnienia pobudza romans z telenoweli, którą obsesyjnie ogląda. Gdy pewnego dnia w hotelu zjawia się aktor ze świeżo obejrzanego odcinka, marzenia głodnej uczuć kobiety zaczynają wykraczać poza jej wyobraźnię. Zrobi wszystko, by zrealizować swoją dziką fantazję i odegrać serialowy romans w rzeczywistości.
„Dom lalki” reż. Magda Matwijow, 2023, 30min
Natalia i Malina wiodą zupełnie różne życie. Malina jest poszukującą swojej drogi, zbuntowaną dziewczyną, która do końca nie wie czego chce. Natalia to znana aktorka, ustatkowana żona i matka mieszkająca w ekskluzywnym apartamentowcu. Gdy kolejny raz Malina szuka wsparcia u siostry, ku jej zdziwieniu nie otrzymuje go. Spędzając z nią kilka godzin odkrywa natomiast, że w życiu Natalii jest wiele tajemnic.
„Wolna krowa” reż. Marek Głuszczak, 2023, 28min
Gdzieś w lasach spotykają się matka, córka aktywistka i wolna krowa. Ta ostatnia razem ze stadem postanowiła zacząć życie na własne kopyto, z dala od ludzkiej gospodarki. Teraz jednak krasule mają zostać wyłapane i skazane na śmierć. Sara się na to nie zgadza. Tuż przed egzaminem dojrzałości ucieka z domu, żeby bronić stada przed ubojem. Alicja wyrusza w ślad za nią, by z dala od cywilizacji na nowo poznać swoją córkę, szczerze z nią porozmawiać i zaprzyjaźnić się z jedną z buntowniczek. Utrzymana w optymistycznym tonie opowieść o tym, że na bunt nigdy nie jest za późno i że czasami to rodzice powinni posłuchać dzieci. I ta obsada! W jej ludzkiej części znalazła się Gabriela Muskała, znana z łączenia w swoich kreacjach delikatności i siły.
7 marca (piątek )
17.00 „Braty” reż. Marcin Filipowicz, 2022, 82min
Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.
19.00 „Tyle co nic” reż. Grzegorz Dębowski, 2023, 93min
Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…