MENU
Warszawa Singera w kinie Kultura 26 – 28 sierpnia
pozostałe wydarzenia
Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego
„Iluminacja”, „Imperatyw”, „Rewizyta”, „Obce ciało” oraz rozmowy Łukasza Knapa i Katarzyny Borowieckiej z reżyserem i gośćmi specjalnymi to główne atrakcje Przeglądu Filmów Krzysztofa Zanussiego z okazji 85. rocznicy urodzin.
BRAK WEJŚCIÓWEK / Przegląd Filmów Wietnamskich w kinie Kultura
Najciekawsze, najnowsze wietnamskie filmy, w tym superprodukcja - „Peach Blossom, Phở and Piano” – znalazły się w programie Przeglądu Filmów Wietnamskich, który odbędzie się w dniach 4 – 8 czerwca 2024 roku w warszawskim kinie Kultura.
Dzień Dziecka w kinie Kultura
Zapraszamy dzieci od 4 roku życia wraz z opiekunami. Wydarzenie odbędzie się 25 maja (sobota) od godz. 11 do 15. Bilety w cenie 20 zł będą dostępne w kasie kina Kultura i online od 20 maja.
„Europa Europa”, „Pollywood” oraz „Bezdomni” i rozmowy z wyjątkowymi gośćmi – to wszystko w programie zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przeglądu, który odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 28 sierpnia 2024 roku.

Wydarzenie jest częścią 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Fundacji Shalom. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie kina Kultura od 21 sierpnia (od godziny 17:00). Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.



Już po raz trzeci Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje pokazy filmowe w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W tym roku przegląd otworzy seans „Bezdomnych” (tyt. oryg. „On a hejm – baal tszuwe”) w reżyserii Aleksandra Martena. Następnie „Pollywood” Pawła Ferdka i „Europa Europa” Agnieszki Holland. Wśród gości przeglądu m.in. Allan i Wiesława Starscy, Andrzej Krakowski czy Jan Młynarski.


21. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 1 września, w wielu miejscach stolicy. W tym roku sceny festiwalowe będą wypełnione zarówno dużymi, jak i kameralnymi koncertami i recitalami. Nie zabraknie też spektakli teatralnych, a także małych form teatralnych dla dorosłych i dla dzieci. Wśród stałych punktów programu znajdą się spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, wykłady, warsztaty, wystawy czy spacery miejskie. Na scenach festiwalu zagoszczą artyści z m.in. Polski, Austrii, Niemiec, Serbii, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Włoch. W programie znajduje się ponad 100 różnorodnych wydarzeń z rozpoczynającym festiwal koncertem nowojorskiego kantora Yaakova „Yanky” Lemmera i finałowym koncertem wirtuoza skrzypiec Ary Milikiana uznawanego za jednego z najlepszych muzyków klasycznych XXI w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie oraz corocznymi hitami festiwalu jak „W kuchni mamy Soni” w Tatrze Żydowskim, Szabat Szalom czy Nocą Klezmerów na Placu Grzybowski. Po raz pierwszy w stolicy wystąpi Gianluca Lusi, uważany za jednego z najlepszych włoskich saksofonistów. Na deskach Teatru Żydowskiego będzie można zobaczyć takie spektakle jak: „Dybuk”, czy „Circus Kafka”, „Houdini. Odyseja magiczna”, „Miasto bez Żydów”.


Program pokazów filmowych Warszawa Singera w kinie Kultura

ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa


26 sierpnia (poniedziałek)

19:00 Rozmowa z Dawidem Szurmiejem i Janem Młynarskim. Prowadzący: Marcin Radomski

19:30 Pokaz filmu „Bezdomni” (tyt. oryg. „On a hejm – baal tszuwe”) 1939, 76’, reż. Aleksander Marten


Film w języku jidysz z polskimi napisami. Projekcja z taśmy 35mm.

„Bezdomni” (tyt. oryg. „On a hejm – baal tszuwe”) to polski film fabularny z 1939 r. oparty na utworze Jakuba Gordina. Film ten był ostatnim przedwojennym polskim filmem nakręconym w języku jidysz. Mieszkająca w Kazimierzu Dolnym rodzina Rywkinów żyje w bardzo trudnych warunkach, dlatego ojciec postanawia wyjechać do USA. W Ameryce ciężko pracuje i czuje się samotny, aż do czasu poznania Bessie (Bessy) – piosenkarki w nocnym lokalu, która pomaga mu sprowadzić rodzinę z Polski.


27 sierpnia (wtorek)

19:00 Rozmowa z Pawłem Ferdkiem (stacjonarnie) i Andrzejem Krakowskim (online). Prowadzący: Marcin Radomski

19:30 Pokaz filmu „Pollywood” 2020, 86’, reż. Paweł Ferdek


Nie od dziś wiadomo, że Hollywood stworzyli polscy Żydzi. Ruszając ich śladem w filmie „Pollywood” (2020), Paweł Ferdek próbuje spełnić swój własny American Dream. Przed nami autotematyczny film drogi, w którym odwiedzamy dawne sztetle i hollywoodzkie bulwary, a zarazem komedia dokumentalna, w której role drugoplanowe odgrywają twórcy okryci sławą (jak Steven Spielberg) i niesławą (Harvey Weinstein). Na pierwszym planie jest pogoń za marzeniami, od zawsze napędzająca przemysł filmowy. Tylko jak dziś znaleźć skuteczną receptę na sukces?


28 sierpnia (środa)

19:00 Rozmowa z Allanem i Wiesławą Starskimi. Prowadzący: Marcin Radomski

19:30 Pokaz filmu „Europa Europa” 1990, 107’, reż. Agnieszka Holland


Koprodukcja polska-niemiecko-francuska oparta jest na autobiografii Solomona Perela, wydanej w 1989 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej żydowska rodzina ucieka z nazistowskich Niemiec i osiedla się w Łodzi. Jednak spokój nie trwa długo. Aby uchronić dzieci przed niebezpieczeństwem rodzice wysyłają Sally’ego i Davida na Wschód. Film, zgodnie z ideą Agnieszki Holland, utrzymany w konwencji powiastki filozoficznej z kilkoma zabawnymi komediowymi sytuacjami, opowiada o wojennych przygodach Sally’ego, który dostaje się kolejno pod panowanie dwóch totalitarnych systemów. Najpierw sowieckiego, potem hitlerowskiego.


www.kinokultura.pl

www.shalom.org.pl