MENU
Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego
pozostałe wydarzenia
BRAK WEJŚCIÓWEK / Przegląd Filmów Wietnamskich w kinie Kultura
Najciekawsze, najnowsze wietnamskie filmy, w tym superprodukcja - „Peach Blossom, Phở and Piano” – znalazły się w programie Przeglądu Filmów Wietnamskich, który odbędzie się w dniach 4 – 8 czerwca 2024 roku w warszawskim kinie Kultura.
Dzień Dziecka w kinie Kultura
Zapraszamy dzieci od 4 roku życia wraz z opiekunami. Wydarzenie odbędzie się 25 maja (sobota) od godz. 11 do 15. Bilety w cenie 20 zł będą dostępne w kasie kina Kultura i online od 20 maja.
Filmowy długi weekend w Kulturze
Długi weekend w Warszawie? Spędź go z nami i przygotuj się na dawkę naprawdę dobrego kina.
„Iluminacja”, „Imperatyw”, „Rewizyta”, „Obce ciało” oraz rozmowy Łukasza Knapa i Katarzyny Borowieckiej z reżyserem i gośćmi specjalnymi to główne atrakcje Przeglądu Filmów Krzysztofa Zanussiego z okazji 85. rocznicy urodzin.

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbędzie się w dn. 18 – 21 czerwca 2024 r. w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 14 czerwca od godz. 17:00. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki na każdy dzień przeglądu. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.



Nie sposób zamknąć jego twórczości w kilku epitetach, ale przypomnijmy słowa krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego, że właśnie Krzysztof Zanussi, jeszcze przed Kieślowskim „stawiał z wolnej stopy egzystencjalne pytania, które nie odnosiły się do historii ani ustroju, tylko do tego, co mamy zrobić ze swoim życiem”. Przegląd w kinie Kultura, zorganizowany z okazji 85. urodzin reżysera, będzie dobrą okazją do głębszego zastanowienia się nad miejscem jego bogatej twórczości na mapie polskiego kina.


Zanussi jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych. Urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia reżyserskie ukończył w Łodzi. Jego debiut filmowy, „Struktura kryształu” (1969), oraz kolejne dzieła, takie jak „Iluminacja” (1973) i „Barwy ochronne” (1977), zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.


Ogromny dorobek filmowy to tylko część jego działalności. Ważne miejsce zajmuje w niej praca dla rozmaitych instytucji. Był m.in. wieloletnim kierownikiem artystycznym i dyrektorem Studia Filmowego „Tor”, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (w latach 1971-83), członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury. Wykładał m. in. w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jest twórcą szkoły reżyserów na Uniwersytecie Śląskim, z którym związany jest od 1980 roku.


Podczas przeglądu publiczność z Krzysztofem Zanussim zobaczy cztery filmy: „Iluminację” (1973), „Imperatyw” (1982), „Rewizytę” (2009) i „Obce ciało” (2014), a wśród jego gościń będą Małgorzata Zajączkowska i Weronika Rosati. Program przeglądu ułożył sam reżyser. Tak tłumaczy swój wybór: „Niektóre z moich filmów miały ograniczoną dystrybucję. Są też takie, które budziły większe zainteresowanie za granicą. Chciałbym, żeby ten przegląd dał im drugą szansę na spotkanie z widzami. Może teraz przekonają do siebie nową publiczność?”.


Podczas przeglądu będzie można kupić książkę „Zanussi. Przez przedmioty” (premiera 17 czerwca, Wydawnictwo Ursines). Eseistyczno-biograficzny album Barbary Gruszki-Zych z 213 zdjęciami Grzegorza Lityńskiego przedstawia otoczenie reżysera i bliskie mu przedmioty w jego domu w Laskach, mieszkaniu na Żoliborzu i w Paryżu. Książka będzie dostępna w promocyjnej cenie 100 zł (cena katalogowa 139,99 zł).


Program przeglądu

18.06.2024 (wtorek)

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim

19:30 Pokaz filmu „Iluminacja” (po rekonstrukcji cyfrowej, 1973, 87 min)

Jeden z najbardziej znanych i cenionych, a zarazem osobistych filmów Krzysztofa Zanussiego, odzwierciedlający jego własne dylematy intelektualne. Głównym bohaterem jest intelektualista Franciszek Retman (Stanisław Latałło), który poszukuje prawdy o życiu i śmierci – najpierw w nauce, następnie zaś w religii. „Iluminacja”, niezwykła formalnie (porównywana do dzieł twórców francuskiej Nowej Fali), ze zdjęciami Edwarda Kłosińskiego i muzyką Wojciecha Kilara, była potężnym haustem świeżego powietrza w polskim kinie lat 70.


fot. WFDiF

19.06.2024 (środa)

19:00 Rozmowa Katarzyny Borowieckiej z Krzysztofem Zanussim

19:30 Pokaz filmu „Imperatyw” (1982, 96 min, polski lektor)

Ważny, ale mało znany film Krzysztofa Zanussiego zrealizowany za granicą. Nie miał polskiej dystrybucji. Podczas przeglądu publiczność zobaczy film z kopii z polskim lektorem (czyta Janusz Szydłowski). Główny bohater, Augustyn, profesor matematyki na uniwersytecie w Niemczech, zmaga się z pytaniami o przyczynowość zdarzeń i sens istnienia, co prowadzi go do głębokiej frustracji i konfliktu z otoczeniem. W głównej roli Robert Powell, a partneruje mu Brigitte Fossey.


fot. Saarländischer Rundfunk

20.06.2024 (czwartek)

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Małgorzatą Zajączkowską

19:30 Pokaz filmu „Rewizyta" (2009, 95 min)

Film przedstawia dalsze losy bohaterów „Życia rodzinnego” „Barw ochronnych” i „Constansu”. Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? „Rewizyta” ma formę wywiadu przeprowadzanego przez niedoszłego samobójcę, bohatera „Serca na dłoni”. Sceny wywiadu są zderzone z fragmentami filmów. Po latach ci sami aktorzy pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania mężczyzny.


fot. WFDiF

21.06.2024 (piątek)

19:00 Rozmowa Łukasza Knapa z Krzysztofem Zanussim i Weroniką Rosati

19:30 Pokaz filmu „Obce ciało” (2014, 112 min)

Włoch Angelo (Riccardo Leonelli) przyjeżdża do Polski w ślad za ukochaną Kasią (Agata Buzek). Zatrudnia się w międzynarodowej korporacji zarządzanej przez cyniczną Kris (Agnieszka Grochowska). Kobieta z asystentką Mirą (Weronika Rosati) podda jego wiarę i zasady trudnej próbie. „Obce ciało” przynosi refleksję nad duchowością w nowoczesnym świecie oraz dylematami moralnymi, z którymi mierzą się współcześni ludzie.


fot. "Obce ciało"