MENU
Wieczór poświęcony twórczości Krzysztofa Miklaszewskiego
pozostałe wydarzenia
Wieczór poświęcony twórczości Piotra Sobocińskiego
Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza 15 maja 2024 r. do warszawskiego kina Kultura na rozmowę z Grzegorzem Kędzierskim, Olgierdem Łukaszewiczem i Andrzejem Kowalczykiem oraz seans filmu „Magnat”.
4. TYDZIEŃ WARSZAWSKICH KIN STUDYJNYCH w Kulturze
Tak, to już czwarta edycja najbardziej filmowej imprezy Stolicy, w której udział biorą wszystkie studyjne kina miasta, a gospodynią jest… Warszawska Syrenka!
Forum Kreatywności Stowarzyszenia Kreatywna Polska
23 kwietnia – przez cały dzień – zapraszamy na bezpłatne (II) Forum Kreatywności Stowarzyszenia Kreatywna Polska.
Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na wyjątkowy wieczór poświęcony twórczości Krzysztofa Miklaszewskiego, który w tym roku obchodzi 80. urodziny.

Z tej okazji 21 maja o godz. 19:00 w kinie Kultura (sala Rejs) odbędzie się pokaz dwóch filmów i spotkanie z twórcą. 

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 16 maja od godz. 17:00. Każda osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Miejsca są nienumerowane.Urodzony w 1944 roku w Krakowie twórca żadnej pracy artystycznej się nie boi. Jego nauczycielami byli Kazimierza Wyka, Karol Estreicher (junior), Tadeusz Kantor i Jerzy Bossak. Jak sam przyznaje, życie zmusiło go do uprawiania „wieloboju”. Dlatego dał się poznać jako reżyser filmowy i teatralny, krytyk sztuki, dziennikarz telewizyjny, aktor, pedagog, autor książek, a także kilkunastu adaptacji i scenariuszy teatralnych. Podczas specjalnego wieczoru zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich szczególną uwagę zwrócimy na jego twórczość filmową. Krzysztof Miklaszewski ma na koncie 130 filmów dokumentalnych, a w tym roku obchodzi 50-lecie aktywności jako twórca dokumentalny.


fot. „Zawsze w sobotę, czyli pamiętnik Piotra S.” (1981)/TVP


- Zapraszam serdecznie Państwa na pokaz dwóch filmów. Pierwszy to „Zawsze w sobotę, czyli pamiętnik Piotra S.” (1981) przedstawiający kabaret „Piwnica pod Baranami” i jego twórcę Piotra Skrzyneckiego. Drugi to „Tu! Sześćdziesiątka!!” (1981). Ukazuje on dwie twarze – radiową i estradową - kabaretu „Sześćdziesiątka”. Oba filmy w satyryczny sposób ukazują ówczesną rzeczywistość i w efekcie zostały zdjęte przez cenzurę, a ja zostałem „półkownikiem” – mówi Krzysztof Miklaszewski.


Pokaz filmów poprzedzi spotkanie z twórcą. Rozmowę poprowadzi Jerzy Armata.


fot. „Tu! Sześćdziesiątka!!” (1981)/TVP