Już po raz drugi Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje pokazy filmowe w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W ubiegłym roku w kinie Kultura zaprezentowane zostały najciekawsze dzieła Wojciecha Jerzego Hasa. Tym razem przegląd nie skupia się na jednym reżyserze, a jego motywem przewodnim są wojenne i powojenne losy Żydów. Przegląd otworzy specjalny pokaz filmu „Demon” – z okazji 50. rocznicy urodzin Marcina Wrony.
Program pokazów filmowych Warszawa Singera w kinie Kultura
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa
28 sierpnia, 19:00
„Demon”, 90’ reż. Marcin Wrona
– pokaz z okazji 50. rocznicy urodzin Marcina Wrony
Goście: Paweł Maślona
Prowadząca: Anita Skwara
"Demon", fot. Kino Świat
Piotr, nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą. W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin.
29 sierpnia, 19:00
„Marek Edelman… i była miłość w getcie” reż. Jolanta Dylewska, 80’
„Siedmiu Żydów z mojej klasy” reż. Marcel Łoziński, 40’
Goście: Paula Sawicka
Prowadząca: Anita Skwara
„Marek Edelman… i była miłość w getcie”, fot. Otter Films
"Siedmiu Żydów z mojej klasy", fot. TVP
Pokaz dwóch filmów dokumentalnych – jeden o tym, co działo się w trakcie wojny, a drugi o tym, co nastąpiło później. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. W filmie odpowiada on na to pytanie. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.
Marcel Łoziński zaprosił do udziału w swoim filmie ludzi, których zmuszono do wyjazdu z Polski wskutek antysemickiej nagonki w roku 1968. Po latach z okazji zjazdu koleżeńskiego ponownie spotkali się w ojczyźnie. Opowiadają o swoim wyjeździe, o tym co wówczas czuli, co przeżyli później, jaki niosą ze sobą bagaż doświadczeń. Niektórzy dopiero w roku 1968 uświadomili sobie, że są Żydami, dotąd bowiem nie myśleli o sobie w takich kategoriach. Sytuacja, w której się znaleźli, zmusiła ich do postawienia pytania dotyczącego własnej tożsamości - kim są? Żydami? Polakami?
30 sierpnia, 19:00
„Daleko od okna” reż. Jan Jakub Kolski, 112’
Goście: Jan Jakub Kolski, Cezary Harasimowicz
Prowadząca: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
"Daleko od okna", fot. TVP
Ze scenariusza Cezarego Harasimowicza napisanego na podstawie opowiadania Hanny Krall powstał film Jana Jakuba Kolskiego przedstawiający historię młodego bezdzietnego małżeństwa – Jana i Barbary, które w trakcie II Wojny Światowej ukrywa w domu Żydówkę, Reginę. Jan i Regina zbliżają się do siebie, ona zachodzi w ciążę, a upokorzona Barbara daje upust swym coraz bardziej negatywnym odruchom.
31 sierpnia, 19:00
„Filip” reż. Michał Kwieciński, 125’
Goście: Michał Kwieciński
Prowadzący: Sebastian Smoliński
"Filip", fot. Akson Studio
Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.
www.kinokultura.pl
www.shalom.org.pl