MENU
Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX w Kinie Kultura
pozostałe wydarzenia
Noc Muzeów z debiutami ze Studia Munka SFP
Kino Kultura otworzy drzwi dla kinomanów podczas Nocy Muzeów. 13 maja od godziny 20 do 24 odbędą się projekcje najlepszych debiutanckich filmów wyprodukowanych przez Studio Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Przegląd Filmów Jerzego Skolimowskiego
„Na samym dnie”, „Wrzask”, „Fucha” i „IO” oraz rozmowy Grażyny Torbickiej z Jerzym Skolimowskim to główne atrakcje Przeglądu Filmów Jerzego Skolimowskiego zorganizowanego w dniach 8 - 11 maja 2023 przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 85. rocznicy urodzin tego wybitnego reżysera.
Przegląd Filmów Ryszarda Bugajskiego
„Przesłuchanie”, „Clearcut” i „Zaćma” oraz rozmowy Grażyny Torbickiej z Krystyną Jandą, Marią Mamoną, Januszem Gajosem, Tomaszem Raczkiem i Arkadiuszem Tomiakiem to główne atrakcje Przeglądu filmów Ryszarda Bugajskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji 80. rocznicy urodzin tego wybitnego reżysera.
W kinie Kultura rozpoczęliśmy serię pokazów filmów nominowanych do tegorocznej Nagrody Publiczności LUX. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Pięć nominowanych filmów zostanie pokazanych w kolejne piątkowe wieczory. 12 maja o godz. 19:00 zaprezentowaliśmy film „W trójkącie”. Obraz w reż. Rubena Östlunda to szalona satyra, w której role i klasy społeczne odwracają się, a piękno okazuje się mieć znikomą wartość ekonomiczną. Widzów w tematykę filmu wprowadziła Grażyna Torbicka, a towarzyszyli jej krytycy filmowi - Ola Salwa oraz Krzysztof Kwiatkowski.


Paweł Wodzyński/East News/SFP 

A przed nami jeszcze cztery seanse. Cztery kolejne piątki pełne ciekawych dyskusji i wyjątkowych projekcji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, po odebraniu wejściówki w kasie kina.


19 maja godz. 19:00 pokaz filmu "Alcarras"


Alcarras reż. Carla Simón Hiszpania, Włochy 2022 120 min


Opowieść wypełniona nostalgiczną aurą końca lata i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem "Alcarràs" śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa. "Alcarràs" pełne jest intensywnych smaków i zapachów, które przywodzą na myśl choćby "Tamte dni, tamte noce" Luki Guadagnina i ma w sobie znaną z "Lata 1993" (pamiętnego debiutu Carli Simón) autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. W obu filmach umieszczenie w centrum dziecięcych bohaterów pozwoliło także na nadanie waloru niezwykłości pozornie błahym i codziennym wydarzeniom. Kameralne "Alcarràs" wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok również na palące problemy współczesności. Spokój prowincjonalnego świata zostaje tu bezpowrotnie zaburzony przez agresywne wtargnięcie postępu technologicznego. W obliczu tych wydarzeń bohaterowie muszą dokonać wyboru, który zaważy na ich dalszym losie. Co zwycięży: pragmatyzm, czy idealizm?26 maja godz. 19:00 pokaz filmu "Blisko"


Blisko reż. Lukas Dhont Belgia, Holandia, Francja 2022 105 min


13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.2 czerwca godz. 21:00 pokaz filmu "Błędny ognik" ("Will-o'-the-Wisp")


Błędny ognik (Will-o'-the-Wisp) reż. João Pedro Rodrigues Portugalia, Francja 2022 67 min


Portugalski reżyser João Pedro Rodrigues – autor znanego także nowohoryzontowej publiczności Ornitologa (17. NH) i Gdy ostatni raz widziałem Macao (13. NH) – pokazał w tym roku w Cannes, jak wygląda prawdziwa zabawa. Jego nieobliczalna erotyczno-ekologiczna fantazja udowadnia, że w kinie naprawdę nie trzeba się ograniczać. U Rodriguesa, obdarzonego specyficznym poczuciem humoru, nadzy strażacy zamieniają się w żywe obrazy, blady książę szuka własnej drogi, także seksualnej, a dzieci z zaangażowaniem śpiewają o drzewach. W Błędnym ogniku ten wyjątkowy filmowiec bawi się musicalową konwencją, jednocześnie cytując wzburzoną Gretę Thunberg albo przeskakując w czasie aż do 2069 roku. Temu wszystkiemu przyglądają się milczące postaci uwiecznione na XVIII-wiecznym obrazie José Conrado Rozy – obojętne zarówno wobec śmierci wiekowego mężczyzny wspominającego dawną miłość, jak i dwóch młodych ciał ofiarujących sobie nawzajem rozkosz pod gołym niebem. 9 czerwca godz. 19:00 pokaz filmu "Gorące dni"


Gorące dni reż. Emin Alper Turcja, Francja, Holandia, Niemcy, Grecja, Chorwacja 2022 128 min


Po tym, jak jego poprzednik zniknął w tajemniczych okolicznościach, Emre zostaje mianowany nowym prokuratorem w niewielkim tureckim miasteczku Yaniklar. Miejscu, które dotknięte jest nie tylko poważnym kryzysem związanym z dostępem do wody, ale też licznymi politycznymi perturbacjami. Przyjazd pełnego ideałów i oddanego swojej pracy mężczyzny zachwiać może obowiązujące od dawna w miasteczku status quo...