MENU
SPOTKANIE Z WOJCIECHEM MARCZEWSKIM
pozostałe wydarzenia
Mikołajki w Kinie Kultura
Pokaz filmu animowanego, poczęstunek, warsztaty, a nawet… spotkanie ze św. Mikołajem. Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza wszystkie dzieci powyżej czwartego roku życia na Mikołajki w Kinie Kultura i Restauracji Cinema Paradiso!
PRZEDPREMIERA: Bezmiar
Wyjątkowo osobista filmowa podróż w głąb siebie z olśniewającą rolą Penélope Cruz. Już w niedzielę 20.11 w Kulturze!
Przegląd filmów Janusza „Kuby” Morgensterna
Kultowe filmy po cyfrowej rekonstrukcji, rozmowy Grażyny Torbickiej i Tomasza Raczka ze znakomitymi gośćmi – to wszystko składa się na zorganizowany prze Stowarzyszenie Filmowców Polskich czterodniowy przegląd twórczości Janusza Morgensterna z okazji 100. rocznicy jego urodzin.
Zapraszamy na spotkanie wokół wywiadu rzeki Damiana Jankowskiego z Wojciechem Marczewskim „Świat przyspiesza, ja zwalniam”.

Rozmowę poprowadzi Aleksandra Pakieła.

Poniedziałek, godz. 19, kino Kultura.

Po rozmowie pokażemy film Wojciecha Marczewskiego „Klucznik” (1979).


Wojciech Marczewski, twórca niezapomnianych filmów „Zmory”, „Dreszcze” i „Ucieczka z kina Wolność”, to jeden z najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina. Jakie są źródła jego artystycznej wrażliwości? Co go obecnie pochłania? Co myśli o współczesnym polskim kinie? Czy możemy jeszcze liczyć – po dwudziestu latach milczenia – na jego nowe dzieło? Wielki artysta kina w rozmowie z Damianem Jankowskim nie uchyla się od odpowiedzi na najbardziej osobiste pytania: o poczucie artystycznego spełnienia, o szczęście, przemijanie i smak życia.


Po spotkaniu wyświetlany będzie film Wojciecha Marczewskiego „Klucznik” (1979) – wspaniała adaptacja dramatu Wiesława Myśliwskiego, przejmująca opowieść o powojennym zderzeniu dwóch światów i końcu jednego z nich. W rolach głównych wystąpili Wirgiliusz Gryń i Tadeusz Łomnicki, na ekranie zobaczymy także Stanisławę Celińską, Halinę Gryglaszewską i Jerzego Radziwiłowicza. Dziękujemy Telewizji Polskiej S.A. za udostępnienie filmu.>Wojciech Marczewski – ur. 1944, reżyser i scenarzysta, profesor sztuki filmowej. Autor takich filmów, jak Zmory, Dreszcze, Ucieczka z kina Wolność. Współtwórca Zespołu Filmowego TOR, były wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich i były prezes Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Współzałożyciel i jeden z głównych wykładowców Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 2008–2014 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od 2011 do 2014 jej przewodniczący. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale za film Dreszcze, zdobywca Srebrnych i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za Dreszcze (1981) i Ucieczkę z kina Wolność (1990).


>Damian Jankowski – ur. 1992, publicysta, krytyk filmowy, redaktor portalu Więź.pl, członek redakcji kwartalnika „Więź” i Zespołu Laboratorium „Więzi”. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor czterech wywiadów rzek: „Innego cudu nie będzie” (z Wacławem Oszajcą SJ), „Nie ma wiary bez pytań” (z ks. Andrzejem Pęcherzewskim), „Świat przyspiesza, ja zwalniam” (z Wojciechem Marczewskim) i „Koniec gry” (z Dawidem Ogrodnikiem).


> Aleksandra Pakieła – ur. 1992, absolwentka polonistyki na UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Koordynatorka w Instytucie Reportażu, promotorka i recenzentka literatury. Publikuje na łamach „Dużego Formatu”, „Krytyki Politycznej”, „Szajn”, „Kosmosu”, „Więzi”. W czerwcu ukazała się jej debiutancka powieść „Oto ciało moje”.