MENU
Przegląd filmów Janusza „Kuby” Morgensterna w kinie Kultura
pozostałe wydarzenia
Kino Kultura nieczynne 11 listopada
2. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych w kinie Kultura
Rusza 2. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych, czyli przegląd, który w zeszłym roku dostarczył nam wszystkim wielkich filmowych emocji, przypominając, że w małych kinach drzemie ogromny potencjał!
Przedstawiamy program Polskiego Kina Młodego Widza
Od 18 do 20 października kino Kultura w Warszawie zaprasza szkoły i przedszkola do uczestnictwa w seansach i warsztatach filmowych.
Kultowe filmy po cyfrowej rekonstrukcji, rozmowy Grażyny Torbickiej i Tomasza Raczka ze znakomitymi gośćmi (Daniel Olbrychski, Jacek Bromski, Janusz Majewski, prof. Janina Stępińska, Janusz Gajos) – to wszystko składa się na zorganizowany prze Stowarzyszenie Filmowców Polskich czterodniowy przegląd twórczości Janusza Morgensterna z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-18 listopada 2022 w kinie Kultura. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie kina od 9 listopada.


Nie słabnie zainteresowanie twórczością Janusza „Kuby” Morgensterna. Zaliczany do najważniejszych twórców polskiej szkoły filmowej, dał się poznać jako autor subtelnych dramatów psychologicznych, portretujących zagubionych młodych ludzi. Był reżyserem, ale też scenarzystą, producentem, wieloletnim kierownikiem artystycznym Studia Filmowego "Perspektywa".

100. rocznica urodzin twórcy skłania do refleksji nad jego spuścizną, ale też wspomnień i anegdot z planów zdjęciowych. Przewodnikami po tej niezwykłej twórczości będą Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, którzy przed pokazami poprowadzą rozmowy z Danielem Olbrychskim, Jackiem Bromski, Januszem Majewskim, Januszem Gajosem i prof. Janiną Stępińską, profesor nauk medycznych, kardiolożką, która była pierwowzorem głównej bohaterki w filmie "Trzeba zabić tę miłość".

W ramach przeglądu pokażemy cztery najwybitniejsze filmy Janusza Morgensterna: „Jowita” (1967), „Do widzenia, do jutra” (1960), „Trzeba zabić tę miłość” (1972), „Żółty szalik” (2000). Filmy zostaną zaprezentowane w wersji zrekonstruowanej cyfrowo.

Wydarzenie odbędzie się od 15 do 18 listopada w prowadzonym przez SFP warszawskim kinie Kultura. Wejściówki będą do odebrania w kasie kina od 9 listopada.

Przegląd filmów Janusza „Kuby” Morgensterna kino Kultura, 15-18 listopada 2022

15 listopada, wtorek
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z Danielem Olbrychskim
19:30 Projekcja filmu „Jowita” (91 min.)

Spełniony zawodowo architekt i lekkoatleta Marek Arens (Daniel Olbrychski) na balu przebierańców zakochuje się na zabój w tajemniczej Jowicie. Nie rezygnując z fantazji o nieznajomej rozpoczyna romans ze studentką ASP Agnieszką (Barbara Kwiatkowska), jednocześnie nie potrafi zerwać z Heleną (Kalina Jędrusik), żoną swojego trenera… Czy rozdarty uczuciowo młody mężczyzna straci szansę na prawdziwą miłość?

16 listopada, środa
19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Jackiem Bromskim i Januszem Majewskim
19:30 Projekcja filmu „Do widzenia, do jutra" (80 min.)

Reżyser studenckiego teatru Jacek (Zbigniew Cybulski) poznaje córkę francuskiego konsula Margueritte (Teresa Tuszyńska). Zaprasza ją na tenisa i odtąd zaczynają regularnie się spotykać. W tej lirycznej historii (niemożliwego?) uczucia dwojga młodych ludzi, wykorzystano fragmenty spektakli teatrzyków „Bim Bom” i „Co To”. Film był debiutem dla Morgensterna, ale też dla kompozytora Krzysztofa Komedy, którego charakterystyczna ścieżka dźwiękowa podkreśla liryczny charakter dzieła. Pracując nad filmem, reżyser podkreślał, że chce „pokazać, że między młodymi ludźmi może się wywiązać uczucie szlachetne, czyste, że nasza młodzież nie jest tak zepsuta i cyniczna – jak się powszechnie sądzi”.

17 listopada, czwartek
19:00 Grażyna Torbicka rozmawia z prof. Janiną Stępińską i Jadwigą Jankowską-Cieślak
19:30 Projekcja filmu „Trzeba zabić tę miłość” (92 min.)

Komediodramat Janusza Morgensterna jest portretem konsumpcyjnie nastawionych do życia młodych ludzi, przymierzających się do dorosłego życia. Scenariusz filmu napisał Janusz Głowacki, który w jednym z wywiadów tak opowiadał o filmie: „Chciałem pokazać kilka wariantów miłości rzutujących na siebie wzajemnie, miłości bardzo różnych - pięknych, zabawnych, żałosnych, zrezygnowanych. Chciałbym, by ten film był równie śmieszny jak smutny. Równie pełen liryzmu jak ironii”. Martin Scorsese uznawał „Do widzenia, do jutra” za arcydzieło polskiej kinematografii i pokazywał go na jednym ze swoich przeglądów kina polskiego.

18 listopada, piątek
19:00 Tomasz Raczek rozmawia z Januszem Gajosem
19:30 Projekcja filmu „Żółty szalik” (59 min.)

Tragikomiczna opowieść wigilijna na podstawie scenariusza Jerzego Pilcha. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia znudzony życiem dyrektor w średnim wieku (wybitna rola Janusza Gajosa), po raz kolejny nadużywa alkoholu. Tym samym po raz kolejny łamie obietnicę trzeźwości, złożoną swojej partnerce. Nie pomógł mu nawet żółty szalik, który miał być talizmanem przed pociągiem do kieliszka. „Żółty szalik” jest gorzkim komediodramatem dotykającym tematu jednej z najpowszechniejszych polskich chorób – alkoholizmu.