MENU
Obejrzyj filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX w Kinie Kultura
pozostałe wydarzenia
Dzień Dziecka w Kulturze
Kino Kultura zaprasza 28 maja na wyjątkowy Dzień Dziecka. W programie pokaz filmu „Nawet myszy idą do nieba” (godz.11:00), następnie konkursy, warsztaty i poczęstunek. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Pokaz specjalny „Drakuli” Francisa Forda Coppoli
Zapraszamy na rozmowę Grażyny Torbickiej z Krzysztofem Zanussim oraz pokaz kostiumowego megahitu „Drakula” Francisa Forda Coppoli – z muzyką Wojciecha Kilara w poniedziałek, 25 kwietnia, 19:00.
PRZEDPREMIERA: Wszystko Wszędzie Naraz
Już 7 kwietnia zapraszamy w podróż do multiwersum!
Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX. 15 maja przed seansem filmu „Aida” zapraszamy na dyskusję z zaproszonymi gośćmi.

Pokazy filmów:


13 maja - 19:00 „Wielka wolność”

"Wielka wolność" to austriacki dramat w reżyserii Sebastiana Meise. Jest rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację.14 maja – 19:00 "Przeżyć"

"Przeżyć" to poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.15 maja – 19:00 dyskusja (goście:Piotr Pogorzelski - były korespondent w Kijowie, dziennikarz Biełsatu, autor podcastu „Po prostu Wschód”, Tymur Jaszczenko – reżyser; prowadzący: Marcin Radomski - dziennikarz i krytyk filmowy) 

19:30„Aida”


"Aida" Jasmili Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
 Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina.LUX – Europejską Nagrodę Publiczności (Nagrodę Publiczności LUX) wprowadzono w 2020 r. Przyznają ją co roku Parlament Europejski i European Film Academy, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Jej podwalinę stanowi poprzednia Nagroda filmowa LUX, ustanowiona w 2007 r. jako symbol zaangażowania Parlamentu Europejskiego na rzecz kultury, jak również Nagroda Publiczności przyznawana przez Film Academy People’s Choice Award.

Podobnie jak w przypadku pierwotnej Nagrody LUX, jej celem jest budowanie kulturowych mostów porozumienia w całej Europie poprzez promowanie filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej. Nagroda ma sprzyjać zacieśnieniu więzi między polityką a obywatelami dzięki zachęcaniu widzów europejskich do aktywnego udziału w głosowaniu na ulubione filmy.


Do finału drugiej edycji konkursu o Nagrodę Publiczności LUX zakwalifikowały się trzy filmy. Zagłosuj i pomóż wybrać zwycięzcę. Głosowanie TUTAJ. Głosowanie potrwa do 25 maja 2022. Losowo wybrani uczestnicy zostaną nagrodzeni: oddając swój głos masz szansę wziąć udział w ceremonii wręczenia Nagrody Publiczności LUX i spotkać twórców nominowanych filmów, 8 czerwca 2022 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.