MENU
Kino Kawalerowicza - Przegląd z okazji 100. rocznicy urodzin
pozostałe wydarzenia
"Truflarze" przedpremierowo w Kulturze!
Zapraszamy na specjalne pokazy 11 i 18 grudnia o godz. 18:00
11.11 kino Kultura nieczynne
W dniu 11 listopada kino Kultura będzie nieczynne.
1.11 kino Kultura nieczynne
W dniu 1 listopada nasze kino będzie nieczynne.
Przegląd odbędzie się w naszym kinie w dniach 15 – 19 stycznia. Zapraszamy na seanse i spotkania ze znamienitymi gośćmi!

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza w naszym kinie Kultura odbędzie się przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To rzadka okazja, żeby obejrzeć najważniejsze filmy mistrza w odrestaurowanych cyfrowo wersjach, m.in.: „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów” czy „Faraon”. Projekcjom towarzyszyły będą rozmowy, w których Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek zachęcą swoich gości do odczytania współczesnych kontekstów filmów Jerzego Kawalerowicza. Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny, po odebraniu wejściówki w kasie kina. Wejściówki można odbierać od 14.01. Może być wymagany certyfikat covidowy. Miejsca są nienumerowane.


Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 r.), jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, był nazywany artystą poszukującym, czego najlepszym wyrazem są jego filmy. Kino Kawalerowicza nabiera dziś wciąż nowych sensów. To cecha twórczości, która przetrwała próbę czasu. Był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym (później, wraz ze zmianą statutu funkcja ta została nazwana „prezes”) Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1966-1978. Jest uważany za jednego z najznamienitszych przedstawicieli Polskiej Szkoły  Filmowej. Do jego największych osiągnięć zalicza się dzieła powstałe w Zespole Filmowym „Kadr”, którego był kierownikiem: „Pociąg” (1959), „Matka Joanna od Aniołów” (1960) i „Faraon” (1965). Za reżyserię tego ostatniego otrzymał nominację do Oscara, natomiast za „Austerię” (1982) nagrodzono go Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W programie przeglądu znalazł się także ostatni film Jerzego Kawalerowicza - ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” (2002).


Program przeglądu

Kino Kawalerowicza. Przegląd z okazji 100. rocznicy urodzin


sobota, 15 stycznia

19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i Paweł Kowal

19:30 Projekcja filmu „Faraon”

„Faraon” to fresk historyczny o ponadczasowej wymowie, poruszający problemy władzy, ujawniający mechanizmy rządzenia państwem i wpływ religii na życie społeczne. Jednocześnie jest to wielka polska superprodukcja i jeden z największych sukcesów eksportowych rodzimej kinematografii, zrealizowana wielkim nakładem środków, awangardowa pod względem metody i techniki operatorskiej. Film był nominowany w 1966 roku do Oscara. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.


niedziela, 16 stycznia

19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i ks. Kazimierz Sowa

19:30 Projekcja filmu „Matka Joanna od Aniołów”

Jeden z najgłośniejszych filmów w dorobku reżysera, zrealizowany na podstawie opowiadania Jerzego Iwaszkiewicza. Jezuita Józef Suryna (Mieczysław Voit) przybywa do klasztoru na Smoleńszczyźnie, aby wypędzić złe duchy, które opętały tamtejsze zakonnice, wśród nich – tytułową matkę przełożoną (Lucyna Winnicka). Film otrzymał znakomite recenzje od polskich krytyków. Zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyser tak mówił o swoim dziele: „To jest film o naturze człowieka. Mimo bardzo specyficznego doboru postaci i realiów rozgrywa się tu konflikt uczuć ludzi w habitach o psychice ludzi bez habitów". Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.


poniedziałek, 17 stycznia

19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i Konstanty Gebert

19:30 Projekcja filmu „Austeria”

W przydrożnej karczmie należącej do starego Żyda Taga chronią się uchodźcy – przedstawiciele małomiasteczkowej społeczności żydowskiej. Autor przedstawia zwielokrotnione wojennym napięciem konflikty międzyludzkie, dotąd nie ujawnione wprost uczucie zawiści i urazy. Dramatyczna ucieczka przerażonych wojną galicyjskich Żydów pozwoliła reżyserowi ukazać panoramę ginącego świata. Nie sposób oglądać filmu bez świadomości tragedii Holocaustu. „Austeria” przyniosła Jerzemu Kawalerowiczowi Złote Lwy w 1984 r. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.


wtorek, 18 stycznia

19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter

19:30 Projekcja filmu „Quo vadis”

Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz zakochał się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce ją uczynić swoją nałożnicą. Dla Ligii, która wychowała się w domu chrześcijanki Pomponii Grecyny i jest również chrześcijanką, zostanie nałożnicą poganina byłoby ciężkim grzechem i hańbą. Wuj Winicjusza, epikurejczyk, esteta, znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny, lecz jej wierny sługa Ursus, olbrzym obdarzony ogromną siłą odbija Ligię z rąk ludzi cezara. Winicjusz wynajmuje cynicznego łotra, Chilona Chilonidesa, by odnalazł Ligię.


środa, 19 stycznia

19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski

19:30 Projekcja filmu „Pociąg”

Marta (Lucyna Winnicka) i Jerzy (Leon Niemczyk) spotykają się w przedziale nocnego pociągu jadącego z Warszawy na Hel. Ich podróż przerywa wtargnięcie do pociągu milicji i poszukiwanie zbiegłego przestępcy. Kawalerowicz wpadł na pomysł filmu opierając się na własnym doświadczeniu. Z braku wolnych miejscówek trafił do przedziału z kobietą, która podczas ich wspólnej podróży opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser chciał pokazać „głód uczuć, marzenia człowieka o przygodzie, jego niezadowolenie z uczuć, których doznaje, jakimi obdarowuje, ponieważ zawsze zdaje mu się, że istnieją inne – lepsze”. Ciekawą drugoplanową rolę zagrał Zbigniew Cybulski. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.