MENU
Pokazy z dreszczykiem w kinie Kultura
pozostałe wydarzenia
NAGRADZANY NA CAŁYM ŚWIECIE „SPACER Z ANIOŁAMI” NA DOC HOT SELECTION
Zapraszamy na trzeci pokaz z cyklu DOC HOT SELECTION prezentującego najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat.
Bezpłatny pokaz filmu „Alain Ducasse-kuchenne wyzwania”
Film o ikonie francuskiej kuchni zaprezentujemy 13 października o 18:00.
Przegląd Filmów Wietnamskich znów w Kulturze
Po raz kolejny zapraszamy wszystkich miłośników azjatyckiej kinematografii na Przegląd Filmów Wietnamskich organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wspólnie z Vietnam Cinema Department.
Zapraszamy na pokazy z dreszczykiem do kina Kultura. W repertuarze "Lamb", "Censor" i "Lux Æterna".

PRZEDPREMIEOWO: LAMB, 106'

reż. Valdimar Jóhannsson

Islandia / Polska / Szwecja 2021

Debiut islandzkiego reżysera rozgrywa się na odizolowanej farmie, gdzie młode małżeństwo opiekuje się stadem owiec. Ich surowe, wypełnione pracą życie zmienia się gwałtownie, gdy pewnej nocy w zagrodzie przychodzi na świat niezwykła istota. María i Ingvar zabierają ją do domu, a ich decyzji o przejęciu opieki nad noworodkiem towarzyszy pełne gniewu i rozpaczy beczenie owczej matki. Rosnące napięcie potęguje pojawienie się w domu brata Ingvara: pogubionego muzyka, który ma zawsze puste kieszenie i przynosi ze sobą wyłącznie kłopoty.

POKAZY: 

30.10 godz. 19:00: bit.ly/lamb3010CENSOR, 84'

reż. Prano Bailey-Bond

Wielka Brytania 2021

Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka, której zadaniem jest wycięcie najbrutalniejszych scen z filmów, pracuje z zaangażowaniem i poświęceniem. Pewnego dnia trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Widzi w nim swoją siostrę, która zaginęła lata temu. Chęć odkrycia prawdy zawiedzie ją w najmroczniejsze zakamarki podziemia filmowego, a obsesja – na skraj załamania nerwowego. Enid, której codzienność otoczona jest przerażającymi obrazami, zaczyna zatracać granicę między rzeczywistością, wspomnieniami, a tym, co najprawdopodobniej było tylko wytworem wyobraźni reżyserów.

POKAZY

29.10 godz. 21:00: bit.ly/censor2910

30.10 godz. 21:15: bit.ly/censor3010

31.10 godz. 21:00: bit.ly/censor3110LUX ÆTERNA, 51'

reż. Gaspar Noé

Francja 2020

Uwaga! Film zawiera sceny ze światłem stroboskopowym. Po „Climax”, „Wkraczając w pustkę” oraz „Love” Gaspar Noé, jeden z najbardziej nieprzewidywalnych i zaskakujących reżyserów współczesnego kina, powraca z kolejnym kontrowersyjnym projektem. Na planie szalonego mockumentu spotkały się dwie wielkie gwiazdy francuskiego kina – Charlotte Gainsbourg („Nimfomanka”) i Béatrice Dalle („Noc na Ziemi”), którym partnerują Abbey Lee („Neon Demon”) oraz Karl Glusman („Love”). „Lux Aeterna” to hipnotyczna, diabelska i pełna czarnego humoru opowieść o kulisach powstawania pewnego filmu reklamowego, którego realizacja wymknęła się spod kontroli. W scenografii przypominającej czeluści piekielne odziane w luksusowe stroje gwiazdy i modelki szykowane są na stos. Napięcie i chaos na planie nieoczekiwanie budzą uśpione żądze. Czy stosy naprawdę zapłoną? „Lux Aeterna” to muzyka Chopina w wersji elektro, palenie czarownic na stosie, stroboskopowe światło, przedwczesny wytrysk – czyli prawdziwe piekło.

POKAZY:

22.10 godz. 21:30: bit.ly/LuxAeterna2210

31.10 godz. 21:45: bit.ly/LuxAetrna3110

6.11 godz. 21:00: bit.ly/LuxAetrna611