MENU
Cezary nad Wisłą - przegląd kina francuskiego
pozostałe wydarzenia
Miłość rośnie wokół nas
Miłość niejedno ma imię i formę. Czasem tym uczuciem darzymy osobę, która jest daleko. Czasem nie potrafimy nim obdarzyć osoby, która jest najbliżej nas. A czasem wydaje się, że naszą największą miłością są władza i pieniądze. Czy odkryłeś już co kochasz?
"Dla niejadka filmowa gratka" w marcu i kwietniu
W marcu i kwietniu po raz kolejny zapraszamy dzieci małe i duże do kina Kultura. Jeśli Twoje dziecko lubi filmy i jedzenie to w takim razie poranki w kinie w każdą niedzielę o 11.00 to najlepszy pomysł na dobrze spędzony czas! Na uczestników seansów będą czekały pyszne smakołyki w restauracji Cinema Paradiso - dla każdego dziecka pizza i soczek!
Walentynki w kinie Kultura - inauguracja cyklu KinoMuz
Przez cały walentynkowy weekend (14-16.02.2020) prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kino Kultura zapraszało gości na specjalne atrakcje filmowe i muzyczne.
Z okazji ceremonii wręczenia nagród Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej – Cezarów (28.02), w kinie Kultura będzie można zobaczyć nagradzane filmy, które nie doczekały się regularnej dystrybucji w polskich kinach.
Bilety na pokazy w cenie 12 zł dostępne w kasie kina.

Możliwość wcześniejszej rezerwacji pod adresem mailowym: rezerwacja@kinokultura.pl

Patronem honorowym przeglądu jest Instytut Francuski / Institut français de Pologne à Varsovie.


Plan projekcji:


CZWARTEK, 27.02 19.00

„Osobno, ale razem” (L’amour flou) reż. Romane Bohringer, Philippe Rebbot (2018)

Komediodramat, 97’

Cezary 2019: Nominacja w kategorii: Najlepszy film debiutancki.


Co się dzieje gdy para aktorów po dziesięciu latach wspólnego życia i wydaniu na świat dwójki dzieci postanawia się rozstać? Otóż taka para pisze scenariusz filmu o rozpadzie związku, wspólnie go reżyseruje, gra w nim główne role i otrzymuje nominację do Cezarów za najlepszy film debiutancki. Bohaterowie „Osobno, ale razem” postanawiają się rozejść, ale nie chcą pozbawiać dzieci codziennej opieki obojga rodziców. Odważny kompromis daje początek serii nieprzewidywanych zdarzeń.


 

PIĄTEK, 28.02 19.00

„Guy” reż. Alex Lutz (2018)

Komedia/Muzyczny, 101’

Cezary 2019: Najlepszy aktor - Alex Lutz, Najlepsza muzyka filmowa

Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy dźwięk, Najlepszy film debiutancki, Najlepszy scenariusz oryginalny.


Młody dziennikarz Gauthier dowiaduje się, że jest synem ikony francuskiej muzyki lat 60.-90. – Guy’a Jamet. Piosenkarz przygotowuje się właśnie do tournée i wydania albumu ze starymi przebojami. Gauthier postanawia towarzyszyć mu z kamerą by stworzyć dokumentalny portret ojca-artysty.
SOBOTA, 29.02 17.00
„Niegrzeczna” (Vilaine Fille) reż. Ayce Kartal
CEZARY 2019: Najlepszy animowany film krótkometrażowy
 
S. to ośmioletnia Turczynka, obdarzona żywiołową wyobraźnią, kochająca przyrodę i zwierzęta. Dziewczynka przebywając w szpitalnym łóżku przypomina sobie szczęśliwe dni spędzone na wsi u dziadków. Błogie rozmyślania przerywają ciemne i przerażające wspomnienia, które powoli zaczynają mieć sens…SOBOTA, 29.02 17.00

„Łaskotki” (Les Chatouilles) reż. Andréa Bescond, Eric Métayer (2018)

Dramat, 103’

CEZARY 2019: Najlepsza aktorka drugoplanowa - Karin Viard,  Najlepszy scenariusz adaptowany

Nominacje w kategoriach: Najlepszy montaż, Najlepszy film debiutancki, Najlepszy aktor drugoplanowy.


Ośmioletnia Odette jest wesołym, ambitnym dzieckiem, które marzy o karierze tancerki i ciężko pracuje by osiągnąć upragniony cel. Radosne dzieciństwo dziewczynki mąci przyjaciel rodziców, który pod pozorem zabaw w łaskotki wykorzystuje ją seksualnie. Jako dorosła kobieta Odette mierzy się z demonami lat dziecięcych. Taniec i terapia pomogą jej przepracować cierpienie i stawić czoła oprawcy.
SOBOTA, 29.02 19.00

„Fatima” reż. Philippe Foucon (2015)

Dramat, 79’

Cezary 2016 : Najlepszy film, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najbardziej obiecująca aktorka − Zita Hanrot

Nominacja w kategorii: Najlepsza aktorka – Soria Zeroual.


Marokańska imigrantka imieniem Fatima mieszka w Lyonie i samotnie wychowuje dwie dorastające córki. Od opuszczenia ojczyzny minęło dwadzieścia lat, lecz kobieta wciąż nie zaadaptowała się do życia w innym kraju. Ma trudności w komunikacji i często przychodzi jej mierzyć się z nieufnością otoczenia. Na przekór niesprzyjającym warunkom, Fatima zrobi wszystko by zapewnić swoim córkom godziwe życie. Film powstał na kanwie wspomnień spisanych przez Fatimę Elayoubi.NIEDZIELA, 01.03 17.00

„Guillaume i chłopcy! Kolacja!” (Les garçons et Guillaume, à table!) reż. Guillaume Gallienne (2013)

Komediodramat, 85’

Cezary 2014: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszy film debiutancki, Najlepszy montaż, Najlepszy aktor – Guillaume Gallienne.


Ekranizacja sztuki teatralnej o tym samym tytule. Pani Gallienne, temperamentna przedstawicielka wyższej klasy średniej wychowuje trójkę dzieci. Dwoje z nich nazywa synami, a trzeciego – Guillaume. W rezultacie nastoletnia istota ma problemy ze zbudowaniem swojej tożsamości jako chłopiec – prędzej jako dziewczynka lub w najlepszym wypadku homoseksualista. Jak to możliwe by matka postępowała w taki sposób? Jakie motywy za tym stoją? Poprzez serię bolesnych doświadczeń Guillaume odkryje kim naprawdę jest i uwolni się od jej szkodliwego wpływu.