MENU
Przegląd Filmów Wietnamskich 17.06 - 21.06
pozostałe wydarzenia
Ciche przymierze
Mowa jest srebrem, złotem zaś milczenie. Solidarność okazana ciszą może mieć większą siłę niż krzyk sprzeciwu.
Ktoś da ci wsparcie
Problemy, kryzysy, rozdarcia - to elementy ludzkiego życia. Ale nawet w najciemniejszych chwilach znajdzie się ktoś, kto nieoczekiwanie wyciągnie pomocną dłoń. Nawet kosztem własnego dobra.
Magia codzienności
Nasze życie nieraz wydaje się być monotonne i mało ekscytujące. Czasem jednak jedno spotkanie, jedna chwila potrafi wprowadzić do codzienności niezwykłość. Czasem za sprawą drugiej osoby odnajdujemy w tej codzienności magię.
Od 17 do 21 czerwca zapraszamy na Przegląd Filmów Wietnamskich. Seanse codziennie o godzinie 20.00 w sali Kultura. Wszystkie filmy wyświetlane są w językach oryginalnych, z napisami polskimi i angielskimi ("Krawcowa" jedynie z napisami w języku polskim).
17.06.2019 20:00

KRAWCOWA (2017)

To opowieść o zderzeniu tradycji i nowoczesności, relacjach między matką i córką oraz sztuce szycia tradycyjnego wietnamskiego stroju – ao dai. Film był wietnamskim kandydatem do Oscara w 2018 roku. Sajgon, rok 1969. Thanh Mai jest właścicielką działającego od kilku pokoleń domu krawieckiego specjalizującego się w szyciu ao dai. Ma dwie córki – biologiczną Nhu Y i adoptowaną Thanh Loan. Podczas gdy Thanh Loan spełnia się, zgłębiając tajniki szycia tradycyjnego ubioru, Nhu Y jest zafascynowana europejską modą i arogancko twierdzi, że ao dai to przeżytek i firma powinna produkować zachodnie ubrania. Dziwny traf sprawia, że dziewczyna przenosi się w czasie do 2017 roku i widzi, jak będzie wyglądała jej przyszłość, jeśli nie okaże matce i tradycji odrobiny szacunku. Za reżyserię odpowiada para Loc Tran – doświadczony wietnamski twórca oraz Kay Nguyen – scenarzystka wykształcona w Stanach Zjednoczonych, dla której „Krawcowa” jest debiutem reżyserskim. Kay Nguyen jest również odpowiedzialna za scenariusz filmu.
film tylko z napisami polskimi

pokaz z udziałem twórców
wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji mailowej (max. 2 bilety) na adres
reż. Loc Tran, Kay Nguen
100 min18.06.2019 20:00

STACJA PRZESIADKOWA (2017)

Film powstał na kanwie opowiadania autorstwa Do Phuoc Tiena. Przedstawia historię ludzi związanych z restauracją „Biała noc”, ich skomplikowanych relacji i pogoni za szczęściem. Phuoc wędruje bez celu, aż w końcu trafia do „Białej nocy” – restauracji prowadzonej przez Szefa – i powoli wchodzi w życie zamieszkujących ją ludzi. Dzieli pokój z pracownikami Ahmedem i Mienem, poznaje również źle traktowaną żonę Szefa i jego piękną córkę Chu. Jest ona niepełnosprawna ruchowo, ojciec odseparowuje ją od świata zewnętrznego, więc jej jedynym kontaktem z rzeczywistością są pracownicy restauracji, z którymi nawiązuje intymne relacje. Tworzy się miłosny trójkąt pomiędzy Phuoc’em, Chu i Mienem, o którym dowiaduje się apodyktyczny ojciec. Jego reakcja na to odkrycie jest dość niespodziewana. Reżyserka Hong Anh jest uznaną wietnamską aktorką, która popularność zdobyła m.in. dzięki występowi w innym filmie prezentowanym podczas Przeglądu – „Historii na piasku pisanej”. „Stacja przesiadkowa” to jej debiut reżyserski i projekt, który od dawna chciała zrealizować.


wstęp wolny

reż. Hong Anh

93 min
 

19.06.2019 20:00


ŻÓŁTY KWIAT W ZIELONEJ TRAWIE  (2015)


To wzruszający film na podstawie powieści o tej samej nazwie opowiadający historię niewinnej miłości, przyjaźni i relacji z rodzeństwem. Obraz miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w 2015 roku. Bracia Thieu i Tuong żyją na biednej wietnamskiej prowincji lat 80. XX wieku, a ich dni wypełniają zabawy, kłótnie i szkoła. Starszy z braci, Thieu, jest ekstrawertyczny, pozornie pewny siebie i samolubny, a Tuong to jego przeciwieństwo. Chłopiec jest łagodny, introwertyczny, kocha przyrodę i swojego brata, ale Thieu jest zazdrosny o jego przyjaźń z ich szkolną koleżanką Man. Film pozwala widzowi zaobserwować ich relacje, życie w otaczającej ich społeczności i wczuć się w klimat Wietnamu tamtych lat. Victor Vu to urodzony w Stanach Zjednoczonych reżyser pochodzenia wietnamskiego, który zyskał uznanie krytyków i publiczności, wielokrotnie zdobywając za swoją twórczość Golden Kite Prizes, zwane wietnamskimi Oscarami.


wstęp wolny

reż. Victor Vu

103 min


 


20.06.2019  20:00


JACKPOT: WIELKA WYGRANA  (2015)


Szalona komedia o perypetiach grupy małomiasteczkowych Wietnam¬czyków i wygranym losie na loterii. Film był wietnamskim kandydatem do Oscara w 2016 roku.  Uboga sprzedawczyni losów na loterię, Thom, codziennie musi radzić so¬bie z przeróżnymi klientami – ze skazanym oszustem, zazdrosną gospo¬dynią domową, sąsiadem uzależnionym od kupowania losów… Pracuje wytrwale, żeby zapewnić byt sobie i córce. Ale kiedy los, który pierwotnie zarezerwowała dla długoletniego klienta okazuje się tym wygranym, musi zdecydować, czy zatrzymać go dla siebie, czy oddać zgodnie z obietnicą. Reżyserem filmu jest Dustin Nguyen, który zaczynał swoją karierę jako aktor w Stanach Zjednoczonych – grał m.in. w serialach „Magnum” i „21 Jump Street”, a obecnie mieszka w Wietnamie i z powodzeniem reżyse¬ruje oraz gra w wielu produkcjach.


wstęp wolny

reż. Dustin Nguyen

92 min


 


21.06.2019 20:00


HISTORIA NA PIASKU PISANA (1999)


Ujmujący, pełen emocji film, ukazujący wpływ, jaki wojna wywiera na ludzkie życie, nawet po jej zakończeniu.  Świetnie wyreżyserowany obraz zawiera wiele subtelności i spostrzeżeń kulturowych, dzięki którym odbiorca niebędący Wietnamczykiem może lepiej poznać ten fascynujący kraj. Mężczyzna imieniem Canh, po zjedno¬czeniu Wietnamu, wraca do swojej wioski po dwudziestu latach nieobec¬ności. Jego żona, Thoa, wiernie czekała na niego przez cały ten czas i ma nadzieję na spokojne życie we dwoje. Jednak on przybywa do domu wraz ze swoją drugą żoną i dzieckiem. Czy Canh zostanie z Thoą, czy wybierze życie z drugą żoną, Tam? Nguyen Thanh Van to uznany wietnamski reżyser, aktywny od lat 90. XX wieku. Wyreżyserował też takie obrazy, jak „Lunatykująca kobieta” (2003) czy „Serduszko” (2008).


 

wstęp wolny

reż. Nguyen Thanh Van

90 min