MENU
Kino eksperymentalne
pozostałe wydarzenia
Romantycy
Zakochani, artyści i marzyciele. Czujący bardziej i pragnący od życia więcej. To właśnie oni, będą bohaterami piątkowych premier w Kulturze.
Kinokozetka. Dlaczego van Gogh obciął sobie ucho?
Kim był naprawdę Vincent van Gogh? Pierwsza pełnometrażowa animacja malarska „Twój Vincent” zaprezentowana zostanie podczas kolejnej edycji Kinokozetki - cyklu pokazów filmowych, których istotnym elementem jest rozmowa z publicznością, przybierająca formę terapeutyczną.
Nie przez przypadek
Przypadek, będzie słowem, które w tym tygodniu będzie dominować w kinie Kultura. Przypadkowe spotkania i nietypowe wydarzenia, znacząco wpłyną na bohaterów naszych piątkowych premier i zmienią ich życia na zawsze.
Oryginalna w swojej formie animacja, odważna próba połączenia filmu fabularnego z programem popularnonaukowym i tradycyjny dramat, o silnej kobiecie walczącej z przeciwnościami. Bez względu na to co wybierzecie, warto w tym tygodniu poeksperymentować w Kulturze.
TWÓJ VINCENT

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię - odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

źródło: opis dystrybutora



PHOTON

Film „Photon” jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

źródło: opis dystrybutora



JESTEM ROSA

Rosa jest trzydziestoparolatką. Jej rodzice się rozwiedli. Mieszka z własną rodziną w centrum Sao Paulo. Częste wyjazdy jej męża nie są specjalnie lukratywne, więc sama musi utrzymywać siebie i dwie córki. Zamiast skupić się na pisaniu sztuk, co jest jej powołaniem, zarabia na życie tworząc hasła reklamowe. Rosa ma na głowie seksualne problemy w swoim związku, kłopoty z różnorakimi zleceniami, a także obowiązek zajmowania się chorowitym ojcem, o artystycznej osobowości domagającej się ciągle uwagi. Gdy jej matka pewnego dnia ujawnia przed nią pewną informację, Rosa postanawia zerwać z codziennymi obowiązkami. Dzięki temu odkrywa, że życie ma dla niej jeszcze wiele niespodzianek.

źródło: opis dystrybutora