MENU
Kinokozetka. Dlaczego van Gogh obciął sobie ucho?
pozostałe wydarzenia
Nie przez przypadek
Przypadek, będzie słowem, które w tym tygodniu będzie dominować w kinie Kultura. Przypadkowe spotkania i nietypowe wydarzenia, znacząco wpłyną na bohaterów naszych piątkowych premier i zmienią ich życia na zawsze.
W domach z betonu
Znacie swoich sąsiadów? Ale czy na pewno? Jakie sekrety mogą skrywać ludzie, żyjący na co dzień obok nas? Odpowiedzi, poszukać możecie w Kulturze.
Mamy to w naturze
Człowiek to istota bardzo złożona, zdolna zarówno do uczuć szlachetnych i pięknych, jak miłość i współczucie, lecz obdarzona również niespotykaną u innych gatunków zamieszkujących naszą planetę, bezwzględnością i żądzą krwi.
Męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Kim był naprawdę Vincent van Gogh? Pierwsza pełnometrażowa animacja malarska „Twój Vincent” zaprezentowana zostanie podczas kolejnej edycji Kinokozetki - cyklu pokazów filmowych, których istotnym elementem jest rozmowa z publicznością, przybierająca formę terapeutyczną. Gospodarzami spotkania będą krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan. Seans Kinokozetki odbędzie się w piątek, 6 października 2017, o godz. 19.00, w warszawskim kinie Kultura. Bilety w cenie 16 i 19 zł. Organizatorem Kinokozetki jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

„Twój Vincent”, fot. Next Film

 

Druga połówka filmu rozgrywa się psychice widza

 

- W czasie seansu filmowego mniej więcej połowa filmu wyświetlana jest na ekranie – to jest ta połowa, której wyprodukowanie pochłonęło miliony, i do której trzeba było użyć talentów wielu ludzi różnych specjalności. Jest jednak i druga połowa filmu, która rozgrywa się w psychice poszczególnego widza. Do jej przebiegu potrzebne jest całe życie każdego z nas wraz z naszymi: erudycją, wrażliwością, doświadczeniem, poczuciem humoru, stanem zdrowia i bagażem emocji. Dlatego właśnie ta druga połówka jest u każdego z nas inna. Równie ważna jak film na ekranie, ale pozostająca tajemnicą dla innych widzów tak długo, jak nie zdecydujemy się nią podzielić – mówi Tomasz Raczek, prowadzący Kinokozetkę.

 

Oglądanie filmu, które staje się terapią

 

- Kinokozetka tworzy okazję do rozmowy o emocjach. Porównałbym to do pierwszej wizyty u terapeuty, kiedy to nie mamy żadnych ograniczeń, niczego nie musimy się obawiać i możemy swobodnie mówić o tym wszystkim, o czym nikomu nigdy wcześniej nie mówiliśmy, nie bojąc się żadnej oceny. Chciałbym, aby nasze seanse kinokozetkowe były właśnie podobne do pierwszej sesji u psychologa. Tu nie ma jeszcze miejsca na diagnozę, ani na leczenie, ale pojawia się przestrzeń, w której przede wszystkim musi istnieć poczucie bezpieczeństwa. Widzowie mogą bez obawy opowiedzieć się po stronie różnych bohaterów, czasem takich, którzy są niemoralni z punktu widzenia ogólnie przyjętej moralności. Nie będzie tu żadnej oceny. Chodzi o to, żeby podczas naszych spotkań każdy mógł powiedzieć – tak, ja właśnie odkryłem u siebie podobne uczucia – i żeby dostał bodziec, aby coś z tym zrobić – dodaje Armen Mekhakyan, prowadzący Kinokozetkę.

 

Funkcjonują różne sposoby prowadzenia kinoterapii. Zależą one od osobowości prowadzących i ich fachowego przygotowania. Przeważająca część praktykujących skłania się ku łączeniu sztuki z nauką i traktowaniu filmów jako swoistych ruchomych ilustracji do omawianych problemów psychologicznych współczesnego człowieka. Formułowane są więc tematy spotkań, a filmy starannie dobierane do zagadnienia, które ma być omawiane według z góry określonego scenariusza. Widzowie korzystają więc z rodzaju grupowej psychoterapii, prowadzonej przez psychologów. Seanse Kinokozetki mają trochę inny przebieg. Prowadzący nie przygotowują wcześniej ich scenariusza i nie wymyślają tematów. Starają się być jedynie subtelnymi moderatorami, bo wierzą, że najciekawsze rozmowy zaczynają się spontanicznie i nie potrzebują żadnego gorsetu.

 

„Twój Vincent”, fot. Next Film

 

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska.

 

Wyreżyserowany przez Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana film jest biografią Vincenta van Gogha, która przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie. Wokół żadnego innego artysty nie narosło tyle mitów i legend co wokół van Gogha. Bywa określany jako męczennik, lubieżny satyr, szaleniec, geniusz lub próżniak. Jednak jego prawdziwa natura wyłania się z licznych listów, różnie w różnym czasie interpretowanych. Malarz wydawał się mieć tego świadomość, bo w jednym z ostatnich listów napisał: „Mogą za nas mówić jedynie nasze obrazy”. Twórcy filmu „Twój Vincent” pozwolili sztuce opowiedzieć prawdziwą historię Vincenta van Gogha.

 

„Twój Vincent” wejdzie na ekrany polskich kin 6 października czerwca 2017.