MENU
Co kryje prawda
pozostałe wydarzenia
Krzyk wolności
Czy we współczesnym świecie czujemy się wolni? Zabiegani, przytłoczeni ilością obowiązków zapominamy o tym, czym tak naprawdę jest wolność. Bohaterki piątkowych premier w kinie Kultura wolność i spełnienie odnajdują w najmniej niespodziewanym momencie swojego życia.
Dogonić marzenia
Zmieniają się wraz z wiekiem, ściśle zależą od naszego statusu społecznego i możliwości jakie podsuwa nam los. Pogoń za marzeniami, to jeden z najwspanialszych aspektów naszej egzystencji.
Na przeciwnych biegunach
Napawający lękiem, psychodeliczny thriller jakiego nie było dotąd w polskim kinie lub melancholijna i ciepła opowieść z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest w czym wybierać.
Nowe sytuacje, nowi ludzie i tajemnice to świat, w który wkraczają bohaterowie piątkowych premier w kinie Kultura. Czy uda im się odnaleźć prawdę?
CZERWONY KAPITAN

Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr), ambitnego młodego detektywa z wydziału zabójstw, trafia jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostały zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomy niebezpieczeństwa Krauz, wraz ze swoim partnerem, postanawia rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do Czerwonego Kapitana, owianego złą sławą specjalisty od "ostatecznych" przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła.
źródło: opis dystrybutora
 

TŁUMACZ

Andrei (Kamil Kula) to imigrant studiujący języki obce na uniwersytecie w Trencie. Zdolny i niezwykle ambitny student, biegle włada kilkoma językami. Jego zdolności wykorzystuje lokalna policja, werbując chłopaka do przekładania zeznań i podsłuchów obcojęzycznych przestępców. Po godzinach Andrei dorabia w pizzerii, gdzie pracuje również jego współlokator, Kola (Piotr Rogucki). Nadmiar zajęć Andrei odciąga go od nauki, co nie umyka uwadze jego promotorki, Marty (Silvia Delfino), która szczerze doceniając jego talent, chce mu pomóc się rozwijać. W tym celu kontaktuje go ze swoją przyjaciółką, Anną (Claudia Gerini), piękną 40-letnią właścicielką galerii sztuki, która poszukuje tłumacza do przełożenia na włoski pamiętnika swojego męża-Niemca, tragicznie zmarłego w wypadku. Andrei podejmując się tego zadania, wkracza do świata, o jakim nawet nie marzył. Pamiętnik męża Anny okazuje się być wyznaniem miłosnym, jednak skierowanym do innej kobiety. Student tłumacząc słowa Alexa, jako pierwszy odkrywa prawdę, którą próbuje zachować dla siebie. Nie udaje mu się jednak zwieść zdradzonej żony, która szybko rozszyfrowuje jego grę. Anna jest załamana, a Andrei - coraz bardziej zafascynowany jej pięknem, dojrzałością, ale też światem luksusu, w jakim żyje.
źródło: opis dystrybutora


JAK BÓG DA

Tommaso to ceniony rzymski kardiochirurg. I ateista. Wraz z żoną Carlą i dwójką dorosłych już dzieci tworzą modelową, nowoczesną, mieszczańską rodzinę. Przynajmniej tak im się wydaje. Gdy ich syn zapowiada, że ma rodzinie coś ważnego do powiedzenia, ojciec jest przekonany, iż jego latorośl ma zamiar wyznać im, że jest gejem. Programowo brzydzący się dyskryminacją Tommaso jest dumny, że nadarza się okazja, by udowodnić sobie i całemu światu, jak otwartym i tolerancyjnym jest człowiekiem. W końcu przychodzi dzień "coming outu" i Andrea wyznaje: "Postanowiłem zostać... księdzem". Tu kończy się tolerancja i otwartość ojca. Jego osobistym wrogiem staje się charyzmatyczny ksiądz Pietro, który zdaniem chirurga namieszał jego synowi w głowie. Tommaso przygotowuje iście szatański plan...
źródło: opis dystrybutora