MENU
Prawda i tylko prawda
pozostałe wydarzenia
Pytania i odpowiedzi
Jakie tajemnice skrywa rodzina Dulskich? Jak 70-letni wdowiec poradzi sobie w redakcji strony internetowej poświęconej modzie? Co Austriacy robią w swoich piwnicach? Jak wygląda ludzkość widziana oczami obcej nam formy życia?
Identyfikacja kobiety
Często mówi się o dyskryminacji kobiet w kinie, że pisane są dla nich wyłącznie tendencyjne i płytkie role. W wielu filmach są tylko pięknym tłem dla głównych bohaterów. W ten piątek w kinie Kultura zdecydowanie zaprzeczymy tej tezie.
Przedpremierowe "11 minut"
Od 19 do 30 września codziennie o godz. 12:00 w sali Rejs wyświetlamy przedpremierowy seans najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego „11 minut” – oficjalna premiera w kinach 23.10.2015.
W tym tygodniu w kinie Kultura, będziemy oddzielać prawdę od fikcji. Kto jest szczery, a kto kłamie w miłosnej relacji arystokratki i jej kamerdynera? Jak autentyczny jest artysta prezentujący swoją sztukę? I jakie tajemnice chowają duchowni ukryci na odludnym wybrzeżu Pacyfiku?
PANNA JULIA

Koniec XIX wieku, spokojna wiejska posiadłość w Irlandii. Arystokratka Julia (Jessica Chastain), pewnej upalnej nocy postanawia rozpocząć miłosną grę ze swoim kamerdynerem Johnem (Colin Farrell). Z początku niewinny flirt, niebawem przerodzi się w pełną napięcia i niczym nieskrępowanego pożądania konfrontację, podczas, której oboje będą się na przemian uwodzić i odpychać, dążąc do absolutnej dominacji. Film jest ekranizacją powieści Augusta Strindberga.PERFORMER

Oskar Dawicki (w tej roli on sam), w opowieści o artyście bezkompromisowym, żyjącym wyłącznie swoją sztuką. Podczas swoich performance'ów, niejednokrotnie ryzykował własnym życiem, chociażby wtedy gdy powiesił się na sznurze pod sufitem galerii. Przed śmiercią ratowały go tylko balony z helem, do których był przywiązany. Obsadzając Dawickiego w roli jego samego, debiutujący duet reżyserski- Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda, stosują ciekawy zabieg, ukazując specyficzną podwójność tego artysty, balansującego pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy życiem a performance'm.
 


KLUB

W kinie Kultura przedpremierowo!

W małym miasteczku na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku żyje czterech księży wraz z towarzyszącą im siostrą zakonną. Ich spokój burzy samobójstwo nowoprzybyłego księdza, który nie wytrzymuje psychicznie oskarżeń kierowanych w jego stronę, przez tajemniczego mężczyznę. W celu wyjaśnienia zagadki jego śmierci, kuria przysyła ojca Garcie, który rozpoczyna śledztwo. Czy jezuicie uda się dotrzeć do prawdy? Czy zarzuty wobec zmarłego były prawdziwe? I wreszcie- dlaczego grupka duchownych wylądowała na zesłaniu na tak dalekiej prowincji? Tajemniczy, niepozbawiony czarnego humoru, chilijski kandydat do Oscara.
 

Autor: Ł.G.