MENU
Pytania i odpowiedzi
pozostałe wydarzenia
Identyfikacja kobiety
Często mówi się o dyskryminacji kobiet w kinie, że pisane są dla nich wyłącznie tendencyjne i płytkie role. W wielu filmach są tylko pięknym tłem dla głównych bohaterów. W ten piątek w kinie Kultura zdecydowanie zaprzeczymy tej tezie.
Przedpremierowe "11 minut"
Od 19 do 30 września codziennie o godz. 12:00 w sali Rejs wyświetlamy przedpremierowy seans najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego „11 minut” – oficjalna premiera w kinach 23.10.2015.
Starzy - a jednak młodzi
Tacy są – każdy z nas potrafi wskazać choćby jedną taką panią, czy jednego pana. Ów blask, ta siła ducha bijąca ze zmarszczonej twarzy – nieraz przewyższa mocą młode oblicza, snujące się bez celu po świecie jak bezpostaciowe cienie.
Jakie tajemnice skrywa rodzina Dulskich? Jak 70-letni wdowiec poradzi sobie w redakcji strony internetowej poświęconej modzie? Co Austriacy robią w swoich piwnicach? Jak wygląda ludzkość widziana oczami obcej nam formy życia? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w naszych piątkowych premierach.
PANIE DULSKIE

Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje ze ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu…

źródło: opis dystrybutoraPRAKTYKANT

W filmie Praktykant De Niro gra Bena Whittakera, 70-letniego wdowca, który odkrył, że emerytura nie jest wcale taka wspaniała. Dlatego wykorzystuje nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia, i zatrudnia się jako starszy stażysta w redakcji strony internetowej poświęconej modzie, założonej i prowadzonej przez Jules Ostin (Hathaway).

źródło: opis dystrybutora


WIZYTA

Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi? Czy mają w naszym świecie takie same prawa, jak my? Co im powiemy, gdy ich spotkamy i w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować? Wiedeński UNO-city to kompleks budynków stanowiący dziś jedno z najważniejszych miejsc na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarą w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku. Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z filmów science fiction może zmienić się w rzeczywistość.

źródło: opis dystrybutora
 W PIWNICY

Piwnica to miejsce owiane tajemnicą. Jest lustrem duszy, odbijającym prawdziwe potrzeby, pasje lub obsesje. To co bohaterowie Seidla robią w swoich piwnicach, mówi o nich znacznie więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jedni traktują ją jako miejsce do ćwiczeń głosu operowego, inni jako galerię nazistowskich pamiątek, przestrzeń do realizacji seksualnych fantazji, czy schronienie dla hodowanego w ukryciu węża. Piwnica to w naszej podświadomości miejsce ciemności i strachu, swoiste siedlisko ludzkiej otchłani. Doskonale odzwierciedla więc zakamarki duszy jej właścicieli.

źródło: opis dystrybutora