27 kwietnia 19:00 „Simona” (2022) – scenariusz i reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz
Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka będzie rozmówczynią Justyny Rutkowskiej
Bilety dostępne w kasie kina i na stronie internetowej w cenie 15zł
kliknij => TUTAJ, aby dokonać zakupu
"Film ilustruje nam życie Simony Kossak, wybitnej badaczki przyrody, która w zasadzie całkowicie odrzuciła życie w świecie akademickim i rodzinnym, wybierając samotność w naturze. Na ekranie obejrzymy jej drogę do Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkała i pracowała przez wiele lat, żyjąc w bardzo prostych warunkach i poświęcając się obserwacji zwierząt. W tym dokumencie ważną rolę odgrywają archiwalne nagrania, wspomnienia oraz materiały przyrodnicze, które budują obraz kobiety silnej, niezależnej i jednocześnie bardzo samotnej. Simona pokazana jest jako osoba, która nie pasowała do schematów rodzinnych (słynna artystyczna krakowska rodzina Kossaków), naukowych, społecznych.
Zdjęcia: Krystian Matysek, Karolina Fender-Noińska (w okresie dokumentacji), Piotr Jaxa (II ekipa)
Muzyka: Alex Gruz, Montaż: Marceli Majer.
Główna bohaterka: Simona Kossak – polska biolożka, ekolożka i popularyzatorka nauki (archiwalne nagrania i wypowiedzi bohaterki, pracy, wypowiedzi naukowców, współpracowników, leśników, osób związanych z Puszczą Białowieską).
Dom Kossakówki (artyści, malarze, pisarze) był ważnym miejscem życia artystycznego w Krakowie. Simona zamieszkała w leśniczówce „Dziedzinka”. Pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa.
Nagrody:
· MFF Dwa Brzegi (2022) – Nagroda Publiczności
· Millennium Docs Against Gravity (2022) - Nagroda Publiczności Online
· Sokolove Film Festival (2022) w Sokołowie Podlaskim - Nagroda Publiczności
· Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (2022) - Nagroda "Society Humanitarian Award"
– Justyna Rutkowska
Z dniem 2.02.2026 r. Ambasadorką cyklu „Kultura Kobietą” jest Magdalena Łazarkiewicz