MENU
BRAK WEJŚCIÓWEK/Przegląd Filmów Jerzego Hoffmana
pozostałe wydarzenia
Pokazy i dyskusje wokół filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX
Najlepsze europejskie kino oraz dyskusje z artystami, ekspertami i dyplomatami po seansach. Od 22 do 24 marca zapraszamy na serię pokazów filmów nominowanych do tegorocznej Nagrody Publiczności LUX.
Wieczór poświęcony twórczości Zygmunta Samosiuka
26 marca 2024 roku zapraszamy do naszego kina na wieczór poświęcony twórczości Zygmunta Samosiuka.
BRAK WEJŚCIÓWEK/Przegląd Filmów Wojciecha Marczewskiego
„Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność” oraz rozmowy z twórcą tych wybitnych filmów - Przegląd Filmów Wojciecha Marczewskiego z okazji 80. urodzin w naszym kinie odbędzie się w dniach 26-28 lutego 2024 r.
Pokazy kultowych filmów w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach i rozmowy z jego twórcą oraz specjalnym gośćmi odbędą się w dn. 8-11 kwietnia 2024.

Wstęp na projekcje i spotkania na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 4 kwietnia od godz. 17:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki na każdy dzień przeglądu. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane.


Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.



Powiedzieć, że jest żywą legendą polskiego kina, to nic nie powiedzieć. Jerzy Hoffman skończył w tym roku 92 lata. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przegląd jego twórczości będzie okazją do spojrzenia z lotu ptaka na jego twórczość – od zrealizowanych z Edwardem Skórzewskim krótkich metraży, które zapoczątkowały „czarną serię” polskiego dokumentu, przez „Prawo i pięść” (1964) i „Potop Redivivus” (1974/2014) po odkrywanego na nowo „Znachora” (1981).


Warto podkreślić, że na twórczość giganta polskiego kina składa się również jego działalność na rzecz środowiska filmowego. W latach 1983-1987 sprawował funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Był również wieloletnim szefem artystycznym Zespołu Filmowego „Zodiak”, w którym powstały „Akademia pana Kleksa” (1983) Krzysztofa Gradowskiego czy „C.K. Dezerterzy” (1985) Janusza Majewskiego.


Kino Hoffmana nie znosiło kompromisów. W jaki sposób w czasach niedoboru udawało mu się wyczarowywać na swoje produkcje największe budżety i przyciągać rekordową widownię? Na czym polegało jego wyczucie nastrojów rodzimej publiczności? Przegląd SFP będzie okazją do odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Przed pokazami Grażyna Torbicka będzie rozmawiać z Jerzym Hoffmanem i zaproszonymi gośćmi.


Program przeglądu:

8 kwietnia 2024 (poniedziałek)

19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Jerzym Hoffmanem

19: 30 – pokaz zestawu filmów krótkometrażowych (79 min.):

„Uwaga chuligani!”, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1955 r., 12 min.)

„Sopot 1957”, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1957 r., 16 min.)

„Pamiątka z Kalwarii”, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1958 r.,14 min.)

„Pocztówki z Zakopanego”, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1960 r., 12 min.)

„Ojciec”, reż. Jerzy Hoffman (1967 r., 25 min.)

Od tych krótkich filmów wszystko się zaczęło. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski filmem „Uwaga chuligani” zerwali z toporną poetyką socrealizmu. I stworzyli grunt pod legendarną „czarną serię” polskiego dokumentu, która łączyła dynamiczną narracją i skupienie na obrazach rzeczywistości i zjawisk społecznych, chwytanych na gorąco, tu i teraz. W bloku oprócz filmów dokumentalnych zostanie pokazany również krótki film fabularny „Ojciec” z Lechem Łotockim i Tadeuszem Fijewskim.


fot. "Pamiątka z Kalwarii" / WFDiF


9 kwietnia 2024 (wtorek)

19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Jerzym Hoffmanem i Ewą Wiśniewską

19: 30 – pokaz filmu „Prawo i pięść”, reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1964 r., 92 min.)

Pierwszy w polskiej kinematografii western, choć według niektórych lepszym określeniem jest „eastern”. Główny bohater, grany przez Gustawa Holoubka, jest byłym więźniem obozów koncentracyjnych, wysłanym do miasteczka na Ziemiach Odzyskanych w celu obrony majątku przed szabrownikami. „Prawo i pięść” nosi w pełni zasłużone miano dzieła kultowego.


fot. Jan Ossowski/Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny


10 kwietnia 2024 (środa)

19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Jerzym Hoffmanem, Danielem Olbrychskim i Marcinem „Kotem” Bastkowskim

19:30 – „Potop Redivivus”, reż. Jerzy Hoffman (1974 r./2014 r., 185 min.)

Mimo że w tym roku mija 50 lat od powstania „Potopu”, do dziś pozostaje on jedną z najdroższych (100 mln ówczesnych złotych), najchętniej oglądanych (14 mln widzów) i nagradzanych polskich produkcji filmowych. Fantastyczna realizacja i gwiazdorska obsada (m.in. Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, Tadeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz) sprawiają, że do dzisiaj tę superprodukcję ogląda się z zapartym tchem. Widzowie przeglądu zobaczą film zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową, przemontowany i skrócony pod opieką samego reżysera.


fot. Franciszek Kądziołka/ Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny


11 kwietnia 2024 (czwartek)

19:00 – Grażyna Torbicka rozmawia z Jerzym Hoffmanem

19:30 – „Znachor”, reż. Jerzy Hoffman (1981 r., 128 min.)

Kilka milionów widzów w kinach i jeszcze więcej przed telewizorami – od premiery adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza regularnie gościła w polskich stacjach telewizyjnych. Dzięki filmowi w reżyserii Jerzego Hoffmana i wybitnej roli Jerzego Bińczyckiego, „Znachor” stał się czymś więcej niż melodramatem o wzruszających losach profesura Wilczura. To filmowe doświadczenie, które spaja kolejne pokolenia.


fot. Józef Letkier/ Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny