MENU
Krakowski Festiwal Filmowy w Kinie Kultura 2-7.06.
pozostałe wydarzenia
Doświadczyć niedoświadczalnego
Czy to fizycznie, czy duchowo – każda z naszych piątkowych premier zabierze widzów w niezwykłą podróż. Czasem miłą, ale jak to bywa w życiu – nie zawsze może być pięknie.
Kulturalna Noc Muzeów 2015
Jak co roku w kulturalnych przybytkach Warszawy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie: Noc Muzeów, tym razem wypadająca 16 maja (sobota).
Dylematy singla
Sandro - 40-letni kawaler - zostaje wysłany na RANDKI W CIEMNO. Miłość znajduje jednak nie tam, gdzie się jej spodziewał, a uczucie do żony skazańca może być najlepszym co mu się w życiu przydarzyło… albo i nie.
Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i koi nerwy. Bob Marley śpiewał w Trenchtown Rock, że „Dobra rzecz w muzyce to to, że gdy cię trafi, nie czujesz bólu”. Jimmy Page uważał muzykę za najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie a Fryderyk Nietzche powiedział „Życie bez muzyki jest błędem”.
O prawdziwości tych słów będzie można przekonać się już pomiędzy 2-7.06 w Kinie Kultura. W tym czasie zagości u nas sekcja muzyczna 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W programie same wyjątkowe pozycje: na przykład „Kurt Cobain: Montage of Heck”, wyświetlane w 3D „Wacken – witajcie w piekle”, oraz pokazy nagrodzonych filmów.

Filmy będą wyświetlane również w wersji anglojęzycznej.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z programem. BILETY W CENIE 10 ZŁ - JUŻ W SPRZEDAŻY.


02.06. wtorek

Godz. 18:00 - Rejs

Alentejo, Alentejo
reż. Sergio Tréfaut, Portugalia 2014, 96’

Portugalska prowincja Alentejo słynie z tradycji polifonicznego śpiewu a cappella. W przeszłości cante wykonywane było przez górników i chłopów, którzy w taki sposób wyrażali swoją społeczną i kulturową przynależność. Przekazywana z pokolenia na pokolenie lokalna tradycja dziś znalazła wiernych kontynuatorów. Są nimi młodzi ludzie, którzy w czasach kryzysu i masowych migracji coraz bardziej utożsamiają się ze swoim dziedzictwem i miejscem urodzenia.


Godz. 20:00 - Rejs

Próby
reż. Ana Maria Vijdea, Portugalia 2015, 59’

Mówi się, że Maria Tănase była dla rumuńskiej kultury tym, kim Édith Piaf dla Francji. Pięćdziesiąt lat po śmierci pieśniarki zakochanej w rumuńskim folklorze siedmioro młodych artystów postanawia złożyć jej hołd. Pochodzą z różnych stron świata, grają na tradycyjnych instrumentach i nie mogło zabraknąć wśród nich następczyni charyzmatycznej wokalistki. Podczas wspólnych prób improwizują, dyskutują, starają się wypracować własną interpretację oryginalnych utworów.



03.06. środa

Godz. 18:00 - Rejs

Erbarme Dich - Historie pasyjne
reż. Ramón Gieling, Holandia 2015, 99’

W jaki sposób muzyka Jana Sebastiana Bacha przekłada się na doświadczenia współczesnego człowieka? Najpiękniejsza partia wokalna z Pasji według św. Mateusza staje się punktem wyjścia dla intymnych zwierzeń na temat cierpienia i śmierci. Mówią o tym wybitni artyści (dyrygenci, śpiewacy, malarze, pisarze), ale także ludzie zwyczajni, w tym amsterdamscy bezdomni – członkowie amatorskiego chóru wykonującego między innymi Bachowską Pasję. Ich historie tworzą na ekranie muzyczno-wizualny poemat.


Godz. 20:00 - Rejs

Wacken - witajcie w piekle
reż. Norbert Heitker, Niemcy 2014, 95’

Każdego lata spokojna, schludna wioska w północnych Niemczech przeżywa najazd 75 tysięcy fanów ostrego grania. Wacken to największy na świecie festiwal heavymetalowy odbywający się pod gołym niebem. Film pozwala niemal na własnej skórze poczuć atmosferę tego wydarzenia, a przy okazji rozwiać parę stereotypów związanych z rozbrzmiewającą tam muzyką. W rolach głównych: Rammstein, Deep Purple, Motörhead, Alice Cooper i wielu innych.
 
Film będzie wyświetlany w wersji 3D.



04.06. czwartek

Godz. 18:00 - Rejs

Jeszcze wszystko jest możliwe
reż. Edward Lovelace, James Hall, Wielka Brytania 2014, 83’

W połowie lat 90. jego piosenkę A Girl Like You nucił prawie cały zachodni świat. Dziesięć lat później szkocki muzyk Edwyn Collins doznał wylewu, który spowodował częściowy paraliż i utratę mowy. Film w poetycki sposób odtwarza wewnętrzny mikrokosmos artysty, który z pomocą żony Grace próbuje odzyskać kontakt ze światem i kontynuować muzyczne plany. Językiem tej osobistej opowieści stają się pejzaże szkockiego wybrzeża i wspomnienia z przeszłości.


Godz. 20:00 - Rejs

W 50 koncertów dokoła świata
reż. Heddy Honigmann, Holandia,2014, 94’

W 2013 roku znakomita Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu świętowała 125-lecie swego istnienia. Z tej okazji zespół wyruszył na światowe tournée, odwiedzając aż sześć kontynentów. Twórcy filmu towarzyszą muzykom podczas tej trasy – zaglądają za kulisy sal koncertowych, uczestniczą w próbach, słuchają prywatnych zwierzeń artystów. Kamera staje się także łącznikiem pomiędzy nimi a ich słuchaczami z Argentyny, RPA czy Rosji, którzy opowiadają, czym jest dla nich kontakt z muzyką klasyczną.



05.06. piątek

Godz. 18:00 - Rejs

Rock'n'roll i Czerwoni Khmerzy
reż. John Pirozzi, USA 2014, 107’

Przed nastaniem dyktatury Pol Pota modernizująca się Kambodża była krajem roztańczonym i rozśpiewanym. W 1975 roku rewolucja Czerwonych Khmerów narzuciła jedyny słuszny model kultury, odrzucając wszystko, co miało jakikolwiek związek ze „zgniłym Zachodem”. Przedrewolucyjni artyści stali się wrogami systemu. Film przypomina o tych wykonawcach kambodżańskiego rock and rolla, którzy padli ofiarą wojny domowej. Wielu z nich straciło życie w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach.


Godz. 20:00 - Rejs

Mister Dynamit James Brown
reż. Alex Gibney, USA 2014, 120’

Nazywany jest ojcem chrzestnym rhythm and bluesa. Jego niespożyta energia na scenie fascynuje po dziś dzień. James Brown jest także jedną z najważniejszych ikon ruchu emancypacyjnego Afroamerykanów z czasów przełomu lat 60. i 70. Film wykorzystuje nieznane dotychczas archiwalia z wczesnego okresu kariery Browna oraz wypowiedzi tych, dla których twórca I feel good stał się muzycznym guru. Wśród nich nie mogło zabraknąć Micka Jaggera, który jest producentem filmu.



06.06. sobota

Godz. 18:00 - Rejs

Pieśni bez ojczyzny
reż. Ayat Najafi, Niemcy, Francja 2014, 91’

Kompozytorka Sara Najafi (prywatnie siostra reżysera) stara się przywrócić głos irańskim kobietom, którym od czasu rewolucji islamskiej nie wolno śpiewać solo w miejscach publicznych – szczególnie przed męskim audytorium. Z pomocą śpiewaczek z Iranu i Francji postanawia zorganizować w Teheranie koncert, który wreszcie pozwoli zabrzmieć zakazanym głosom, a jednocześnie przypomni dokonania największych artystek irańskich sprzed 1979 roku. Czy uda się przekonać do tego projektu tamtejsze władze?


Godz. 20:00 - Kultura

Kurt Cobain: Montage of Heck,
reż. Brett Morgen, USA 2015, 132’

5 kwietnia 1994 r. lider grupy Nirvana dołączył do „klubu 27”, czyli grona artystów rockowych, którzy żyli zbyt szybko i umarli zbyt młodo. Twórcy filmu, którzy jako pierwsi dotarli do pamiątek po Cobainie, próbują zmierzyć się z jego czarną legendą. Producentką wykonawczą jest córka muzyka, która w dniu samobójczej śmierci ojca miała zaledwie półtora roku. Swego „błogosławieństwa” udzieliła filmowi także wdowa po artyście, Courtney Love, dotychczas niechętna tego rodzaju projektom.



07.06. niedziela

Godz. 18:00 - Kultura - pokaz filmu docenionego na DocFilmMusic.
                                    

Godzi. 20:00 - Kultura - pokaz filmu docenionego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 
                                     


BILETY W CENIE 10 ZŁ - JUŻ W SPRZEDAŻY.

Źródło: KFF