MENU
Kino
Tanie poniedziałki
Kino Kultura zaprasza wszystkich kinomanów na tanie poniedziałki. W każdy poniedziałek, za dowolny bilet w Sali Kultura i Sali Rejs, zapłacisz jedynie 12 zł. Promocja obowiązuje na wszystkie filmy z bieżącego repertuaru, również w dni świąteczne.
Restauracja
Restauracja Cinema Paradiso to miejsce gdzie sztuka kulinarna oraz stylowe wnętrza spotykają się z wyjątkową i przyjazną atmosferą. Pyszna kuchnia sprawia, że restauracja jest uwielbiana przez wiele postaci polskiego filmu, którzy są tu częstymi Gośćmi.
Kino Kultura – jedno z najbardziej znanych kin w Warszawie. Kino studentów, ludzi sztuki, kultury, a zwłaszcza filmu. Położone w pięknym miejscu, w samym sercu Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu, jest jednym z nielicznych nowoczesnych arthousowych kin w Polsce.
O kinie

Kino Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21/23 to dwusalowe nowoczesne kino repertuarowe z wieloletnią tradycją. Kino prezentuje przede wszystkim filmy polskie i europejskie, ale także azjatyckie i amerykańskie. Gospodarzem Kultury jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich – największa organizacja ludzi filmu, istniejąca od 1966 roku. Kino należy do Europa Cinemas i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i jest jednym z nielicznych działających i zmodernizowanych arthousów w Warszawie. 

Do sali Kultura, na 234 miejsca, wchodzi się od Krakowskiego Przedmieścia. Klimatyczna sala Rejs na 60 miejsc mieści się w oficynie na wewnętrznym dziedzińcu ministerstwa kultury. Kino ma niezwykłą lokalizację. W tej samej kamienicy i w najbliższym sąsiedztwie mieści się siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Naprzeciwko zaś znajduje się Pałac Prezydencki i pomnik Adama Mickiewicza. To samo serce Warszawy i jedno z najpiękniejszych miejsc stolicy. Wizytę w kinie można połączyć z weekendowym spacerem po Trakcie Królewskim i Starówce.



Kino Kultura prezentuje ambitne kino polskie i światowe, a projekcje są wolne od reklam komercyjnych. Obejrzycie tu zwycięzców najważniejszych światowych festiwali, filmy nagrodzone Oscarami i Europejskimi Nagrodami Filmowymi a także polskie kino w całej jego różnorodności, od eksperymentów i krótkich metraży po laureatów Złotych Lwów i Orłów. To niezwykle popularne miejsce organizacji przeglądów, festiwali, jubileuszy, konferencji branżowych, a także konferencji prasowych, spotkań branżowych oraz kolaudacji filmów.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich organizuje tutaj wszystkie swoje imprezy i przedsięwzięcia filmowe: uroczystość rozdania Złotych Taśm, premiery Studia Munka, jubileusze twórców polskiego kina, liczne konferencje branżowe, Dyskusyjny Klub Filmowy, pokazy dla seniorów, spotkania z zaproszonymi gośćmi. W Kulturze gości m.in. Martin Scorsese, Jiří Menzel, Miroslav Ondříček, Paul Mazursky. 

W kinie organizowane są premiery i pokazy nowych polskich filmów. Raz w miesiącu Kultura gości przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, którego członkowie mają możliwość obejrzeć najnowsze polskie produkcje (często przedpremierowo) oraz spotkać się z ich twórcami. Bardzo często w kinie odbywają się różne filmowe seminaria, warsztaty i konferencje.

Zapraszamy do Kultury! Poczuj magię kina w jednym z najbardziej magicznych filmowych miejsc stolicy!

Restauracja Cinema Paradiso

Na parterze zabytkowej kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 21/23 mieści się prowadzona przez Stowarzyszenie Restauracja Cinema Paradiso, tradycyjny adres spotkań ludzi polskiego filmu. Menu restauracji zostało stworzone przez Szefa Kuchni Nestora Grojewskiego, który specjalizuje się w kuchni włoskiej. Przez wiele lat prowadził restaurację w Rzymie oraz przygotowywał posiłki dla ekip filmowych z całego świata. Gotował m.in. dla Leonardo DiCaprio, Gwyneth Paltrow, Matta Damona, Cameron Diaz, Liama Neesona. Był także osobistym kucharzem Martina Scorsese. W menu znajdziemy dania kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, takie jak ręcznie wyrabiane makarony, owoce morza, sałaty oraz dania rybne. Restauracja Cinema Paradiso oferuje również catering.

Niezwykłe dzieje Kultury

Kultura to jedno z najbardziej znanych kin w Warszawie - z siedzibą przy Krakowskim Przedmieściu 21/23, w budynku, w którym od lat 60. mieściły się władze kinematografii, świetnie znane filmowcom, urzędnikom oraz studentom.

Kino działa na początku lat 60., prawdopodobnie w okresie, kiedy Naczelny Zarząd Kinematografii przenosił się z Puławskiej 61 na Krakowskie Przedmieście. Profesor Edward Zajiček w swojej słynnej książce „Poza ekranem” przypomina, że było to tzw. „kino związkowe”, należące do związku zawodowego pracowników sektora kultury. Zupełnie osobną historię ma sala Rejs kina Kultura, niegdyś sala kolaudacyjna, na której „cięto” (lub nie) nowe polskie filmy. Kolaudacje (czyli przyjęcia) filmów owiane są dzisiaj zasłużoną legendą, tam właśnie odbyły się najbardziej zacięte batalie o najsłynniejsze polskie tytuły. Malutka sala z równie małym foyer umieszczona jest na dziedzińcu ministerstwa kultury. W latach 90. obiekt ten stał się samodzielnym bytem, uzyskując charakterystyczną nazwę „Kino polskich filmów Rejs”.



Kultura szczęśliwie przetrwała czasy transformacji. Położna w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych, była ulubionym kinem studentów i tradycyjnym celem wypraw studentów. W latach 90. oba kina trafiły pod zarząd Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prezes Stowarzyszenia, Jacek Bromski deklarował na łamach prasy: „Chcemy stworzyć oazę dla amatorów kina bardziej wysublimowanego”. W programie kina miały znaleźć się przeglądy, filmy dokumentalne, wystawy, planowano otwarcie kawiarni i księgarni. Kultura i Rejs konsekwentnie realizowały ambitny program kina artystycznego, prezentowały wiele filmów z polskiego i europejskiego repertuaru. W tym czasie, na przełomie wieków, na Krakowskim Przedmieściu odbywały się tak znane wydarzenia, jak: „Filmy pod specjalnym nadzorem”, „55 lat polskiej animacji”, „Przegląd filmów chińskich”, „Filmostradę”, liczne retrospektywy i festiwale tematyczne. Kultura i Rejs weszły do sieci Europa Cinemas. Stały się też miejscem większości stowarzyszeniowych spotkań, imprez świątecznych, zawodowych oraz konferencji.

Pod koniec 2006 roku Stowarzyszenie rozpoczęło gruntowny remont Kultury. W latach 90. sala kinowa w Kulturze przeszła modernizację według projektu słynnego scenografa Allana Starskiego. Ale foyer kina było już przestarzałe i za ciasne, nie mogło pomieścić gości, coraz chętniej wybierających Kulturę na miejsce imprez i spotkań środowiskowych.

Remont był wielkim wyzwaniem. Bryła budynku podlega konserwatorowi zabytków, konieczne były liczne zezwolenia. Ekipa trafiała na głazy narzutowe, stare przewody wentylacyjne i kanalizację. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że nad kinem normalnie pracował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich starało się zachować jak najwięcej „ducha epoki” i zostawić spokojny, neutralny wystrój. Udało się odrestaurować oryginalny neon. Okazało się, że firma, do której Stowarzyszenie Filmowców Polskich zwróciło się z prośbą o jego renowację, to ta sama, która pierwotnie go stworzyła i nadal ma w swoich archiwach pierwowzór! Rozbudowana została antresola, na której mieści się kawiarnia-restauracja Kultura. Na ścianie umieszczony został piękny mural autorstwa Barbary Kieres, przedstawiający postaci i sceny z kina polskiego i światowego.

Odremontowana Kultura ruszyła w czerwcu 2009 roku. Pierwszymi wydarzeniami w niej zorganizowanymi były premiera filmu „Tulpan” Siergieja Dworcewowa oraz uroczysty jubileusz Jerzego Antczaka. Kino i restauracja szybko stały się najpopularniejszą przestrzenią formalnych i nieformalnych spotkań środowiska filmowego. Obie sale zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę cyfrową. Wyremontowane Krakowskie Przedmieście stało się najchętniej odwiedzanym miejscem w Warszawie. Spacerowicze i turyści upodobali sobie zwłaszcza malowniczy ogródek Kultury, z widokiem na pomnik Adama Mickiewicza.

Kultura jest jednym z nielicznych w Warszawie kin arthousowych, które przetrwały próbę czasu. Przypomina o bogatej historii polskiego kina, stanowiąc jednocześnie miejsce przyjazne, nowoczesne i otwarte dla wszystkich.

Informacje techniczne i organizacyjne

Kino Kultura zaprasza do organizacji konferencji, premier i pokazów filmowych, sympozjów, konferencji prasowych, zjazdów, przyjęć bufetowych połączonych z częścią formalną lub artystyczną.

Obie sale dysponują własnym nagłośnieniem. Sala Kultura wyposażona jest w scenę. Jest idealnym miejscem uroczystych spotkań i gal. Kameralny Rejs z kolei to idealna propozycja na konferencję prasową czy spotkanie profesjonalistów. Rejs posiada dodatkowo unikatową w dzisiejszych kinach kabinę lektorską.



Szczegółowe dane:
sala Kultura: miejsc na sali - 234, wielkość ekranu, szerokość 9 m, wysokość 4 m, dźwięk Dolby Digital, Projektor 4k CHRISTIE CP4220 z serwerem Doremi show Vault.

sala Rejs: miejsc na sali – 60, wielkość ekranu, szerokość 4,9 m, wysokość 2,2 m, dźwięk Dolby Digital, Projektor 2k Barco z serwerem Doremi dcp.